Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Novinky

1. října 2017 spustilo Ministerstvo financí účtenkovou loterii. Lidé mohou soutěžit o 21 tisíc výher a ministerstvo si od loterie slibuje lepší výběr daní.

Ilustrační foto Foto: Novinky
Účtenková loterie

Loterie se může zdarma účastnit každý člověk starší 18 let, včetně cizinců. Registrace účtenek však pracuje jen s českými telefonními čísly a v případě výhry budou peníze převedeny pouze na tuzemské bankovní účty.

Účtenková loterie ostartovala 1. října 2017, kdy byla spuštěna kompletní verze webových stránek www.uctenkovka.cz. K dispozici bude také mobilní aplikace Účtenkovka pro chytré telefony. Účtenky z října bude možné registrovat do 12. dne následujícího měsíce a první losování proběhne 15. listopadu. Na stejném principu bude loterie fungovat i v dalších měsících.

Jedna účtenka od jednoho obchodníka

Prozatím je naplánováno dvanáct měsíčních losovacích kol, s ohledem na smlouvu s dodavatelem se ale počítá s víceletým provozem. Každou účtenku lze zaregistrovat pouze jednou a zároveň se musí jednat o účtenku evidovanou v centrálním systému EET.

Počet registrovaných účtenek není omezený. Soutěžící však mohou zaregistrovat pouze jednu účtenku od určitého obchodníka za den, aby se předešlo rozdělování nákupů a netvořily se fronty u pokladen.

K registraci účtenky je potřeba vyplnit nejen prvních šestnáct znaků FIK nebo BKP kódu, ale také datum, čas, částku, režim tržby a DIČ obchodníka. Dále pak účastníkův e-mail a telefon s českou předvolbou. Registrace účtenky přes mobilní aplikaci bude snazší. Účtenku by mělo být možné vyfotit a potřebné údaje z ní se vyplní automaticky.

Výhry

V každém slosování se bude soutěžit o 21 025 výher. Konkrétně o jednu věcnou cenu, v prvním kole automobil SUV v hodnotě 400 tisíc korun, a peněžité výhry 1 milión korun, 300 tisíc, 200 tisíc, 100 tisíc, 20 x 20 tisíc, 1 000 x tisícovka a 20 tisíckrát stovka.

O případné výhře bude výherce informován prostřednictvím e-mailu nebo sms zprávy. Pokud výherce nemá zřízený tzv. Hráčský účet, musí tak učinit do 30 dnů na webu uctenkovka.cz, aby uvedl číslo účtu a určil, jak si výhru vyzvedne. Výhry do 20 tisíc bude možné vyzvednout v hotovosti v pražském sídle Sazky.

Výhry jsou osvobozeny od daně, a dokonce není třeba předložit originál účtenky, stačí pouze kód spojený s výhrou. Cílem loterie je, aby lidé požadovali po obchodnících účtenky a ti byli touto cestou nuceni přiznávat tržby a platit daně.

Loterii bude zajišťovat firma Diebold Nixdorf a náklady se odhadují na 1 milión korun za měsíc. Za první rok by tedy účtenková loterie přišla na 12 miliónů. K tomu je pak potřeba připočíst výhry v hodnotě 65 miliónů za rok.

Účtenkovou loterii zavedli například v roce 2013 na Slovensku, na Tchaj-wanu funguje už od roku 1951.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků