Hlavní obsah
Karel Srp Foto: Petr Horník, Právo

Karel Srp

Karel Srp je hudební publicista a dlouholetý předseda Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. V roce 2013 byl vyznamenán Milošem Zemanem medailí Za zásluhy.

Karel Srp Foto: Petr Horník, Právo
Karel Srp

Karel Srp se narodil 18. ledna 1937. Krátce po svém propuštění z výzkumného ústavu se stal v roce 1971 místopředsedou a poté předsedou Jazzové sekce, dobrovolnou samoobslužnou společností s úkolem podporovat tuzemské jazzové dění a zprostředkovávat informace o novinkách na světové scéně.

Činnost Jazzové sekce byla poté komunistickým režimem vyhodnocena jako problémová a stala se předmětem zájmu Státní bezpečnosti, která zahájila sledování aktivit sekce, jejího vedení i členů. Situace se postupně pro Jazzovou sekci zhoršovala, přičemž její členové bojovali proti jejímu zákazu nebo omezení jejích aktivit.

V roce 1986 byl Karel Srp a další členové sekce zatčen a zařazen do politického procesu. Odsouzen byl k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na 16 měsíců. Po svém propuštění se ihned vrátil do činnosti sekce.

Spolupráce se Státní bezpečností

Karel Srp údajně figuruje v dokumentech Státní bezpečnosti jako její tajný spolupracovník HUDEBNÍK (registrační číslo 25280). Na 151 schůzích měl Srp podat celkem 299 zpráv, což se stalo předmětem skandálu v roce 1999, kdy chtěl Srp kandidovat do Senátu Parlamentu České republiky. Srp se však hájil, že jeho styky s StB byly součástí určité konspirativní hry, na které se dohodli členové Jazzové sekce s cílem předávat bezpečnosti irelevantní informace.

13. prosince roku 2000 Městský soud v Praze rozhodl, že byl Karel Srp ve spisech StB jakožto spolupracovník evidován neoprávněně.

V říjnu roku 2013 jej prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Člen Etické komise ČR

V lednu 2017 rozvířil Karel Srp hladinu v politickém rybníčku. Prezident Zeman jej chtěl jmenovat na pětileté funkční období členem Etické komise České republiky pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu.

Právě Etická komise ČR však v roce 2015 rozhodla, že Srp osvědčení účastníka protikomunistického odboje nedostane kvůli podezření na spolupráci s StB, které kolem Srpa panuje i přes záporné rozhodnutí soudu.

„No to je výborné, mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise,“ komentoval rozhodnutí Zemana písničkář Jaroslav Hutka na svém facebookovém profilu.

No to je výborné, mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on...

Zveřejnil(a) Jaroslav Hutka dne 19. leden 2017

Proti nominaci se 24. ledna 2017 ohradila i sama komise. „Etická komise má za to, že pan Karel Srp jednal v době nesvobody tak, že existuje důvod pochybovat o řádném výkonu funkce člena etické komise, a tedy nesplňuje podmínku spolehlivosti,” uvedla v usnesení, které mají Novinky k dispozici.

Své k tomu řekl i premiér Bohuslav Sobotka, bez jehož podpisu je rozhodnutí Zemana o Srpově jmenování podle ústavy neplatné. „Pan Karel Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti,” řekl Novinkám Sobotka.

„Proto nesplňuje zákonné předpoklady, aby se mohl stát členem etické komise, která rozhoduje o ocenění pro účastníky protikomunistického odporu,” doplnil premiér.

Sama Jazzová sekce uvedla vyjádření na svém facebookovém profilu.

Po čtvrtstoletí naší tolerance a při vědomí morální pokleslosti Karla Srpa, předsedy původní Jazzové sekce Svazu hudební...

Zveřejnil(a) Jazzová sekce 1971-1988 dne 24. leden 2017

25. ledna 2017 se Karel Srp v rozhovoru s Novinkami proti rozhodnutí Bohuslava Sobotky ohradil s tím, že za vším vidí zlobu zaměřenou na prezidenta Zemana a premiéra vyzval, aby mu ukázal originály dokumentů, které mají jeho spolupráci s StB dokazovat.[celá zpráva]

Srp se nakonec začal u soudu dožadovat omluvy za Hutkovo tvrzení o jeho donášení StB. Případ od října 2018 řeší obvodní soud pro Prahu 2.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků