Hlavní obsah
Španělský král Filip VI. Foto: ČTK/AP

Filip IV. Španělský je současný španělský král pocházející z rodu Bourbon-Anjou. Jmenován byl dne 19. června 2014, a to po abdikaci svého otce Juana Carlose I., který ve Španělsku vládl bezmála čtyřicet let.

Španělský král Filip VI. Foto: ČTK/AP
Filip VI. Španělský

Narodil se 30. ledna roku 1968 ve španělském hlavním městě Madridu. Civilního vzdělání se mu dostalo mimo jiné na Universidad Autónoma de Madrid, kde vystudoval Právo a na Edmund Walsch School of Foreign Service na Georgetown University, na níž vystudoval Mezinárodní vztahy. Vojenského vzdělání dosáhl na Academia General Militar v Zaragoze, na Escuelanaval Naval Militar v Marínu a na Academia General del Aire v San Javieru.

V rámci španělské armády zastával pozice podplukovníka generálního štábu, fregatního kapitána admiralitního štábu španělského námořnictva, podplukovníka generálního štábu vzdušných sil a nakonec také vrchního velitele  španělské armády.

Ještě jako korunní princ vykonal celou řadu oficiálních zahraničních cest po celém světě a jako reprezentant Španělského království a současně zastupoval královskou rodinu ve městech po celém Španělsku.

Král Filip VI. během svého inauguračního projevu ve španělském parlamentu

Foto: Juan Medina, Reuters

Nástup na královský trůn

Dne 19. června roku 2014 složil v Madridu slavnostní přísahu před členy obou komor Generálních kortesů a představiteli mnoha dalších státních institucí. V průběhu svého inauguračního projevu, který trval téměř půl hodiny, se věnoval aktuálním problémům, s nimiž se Španělsko v této době potýkalo. [celá zpráva]

Zabýval se tak otázkou ekonomické krize a s ní spojené nezaměstnanosti, v jejímž rámci hovořil zejména o nezaměstnanosti mladých lidí. Potvrdil, že jeho země je pevnou součástí Evropy, avšak zároveň zmínil také nutnost národní integrity spojené s individualitou každého jedince a také autonomních oblastí.

Vybrané tituly a oslovení
Král španělský
Arcivévoda rakouský
Vévoda burgundský, brabantský, milánský, aténsky a neopatrijský
Hrabě habsburský, flanderský, tyrolský, rousillonský a barcelonský
Svobodný pán biskajský a molinský

Ve svém projevu rovněž přislíbil, že jeho kroky ve funkci krále budou směřovat k řešení zmíněných problémů a současně zdůraznil, že je na svou zemi a její historii hrdý. Za důležité pro budoucnost označil rovněž nutnost sblížení královské koruny s obyvatelstvem a současně poděkoval svému otci Juanu Carlosovi I. a matce Sofii za práci, kterou pro Španělsko za posledních bezmála čtyřicet let vykonali.

V závěru svého proslovu citoval větu z Dona Quijota: „Člověk není ničím víc než kterýkoliv jiný, nedokáže-li více než jiný“ a samotný proslov ukončil poděkováním ve čtyřech jazycích, a to španělštině, katalánštině, baskičtině a galicijštině.

Představitel vybraných španělských rytířských a heraldických řádů
Nejvyšší velmistr slavného Řádu zlatého rouna
Velmistr královského a vznešeného Řádu Karla III.
Velmistr Řádu Isabely Katolické
Velmistr Vojenského řádu sv. Hermenegilda
Velmistr Vojesnkého řádu sv. Ferdinanda
Velmistr vojenských řádů  Montéských, Alcántarských, Calatravských a Svatojakubských rytířů 
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků