Hlavní obsah
Evakuovaní běženci na severu Paříže Foto: ČTK/AP

Většinu uprchlíků hostí jen deset zemí a jsou to ty chudší, varuje AI

Zátěž, kterou zemím způsobuje světová uprchlická krize, je nerovnoměrně rozložená. Většina uprchlíků žije v pouhých deseti státech světa. Ve své zprávě to tvrdí organizace Amnesty International. Vyzvala zároveň vyspělé státy, aby navýšily poskytovanou pomoc a přijaly takový počet uprchlíků, který odpovídá jejich možnostem.

Evakuovaní běženci na severu Paříže Foto: ČTK/AP
Většinu uprchlíků hostí jen deset zemí a jsou to ty chudší, varuje AI

Boje v Sýrii, Afghánistánu, Burundi a Jižním Súdánu zvýšily podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) letos počet uprchlíků na světě na rekordních 21,3 miliónu. Padesát osm procent uprchlíků, kteří jsou jako takoví uznáni UNHCR, přitom našlo útočiště v jedné z pouhých deseti zemí světa.

Jsou jimi Jordánsko, Libanon, Turecko, Pákistán, Írán, Čad, Etiopie, Keňa, Uganda a Konžská demokratická republika.

"Zodpovědnost ochraňovat uprchlíky je velmi nerovnoměrně rozdělená," uvedl mluvčí UNHCR William Spindler.

AI: Nejbohatší země přijímají nejméně

Právě nerovnoměrné rozdělení zátěže způsobené milióny uprchlíků krizi ještě zhoršuje, upozorňuje Amnesty International ve své zprávě. Hostitelské země, z nichž většina patří k těm chudším na světě, totiž nemají dostatek prostředků na to, aby se o uprchlíky postaraly. Řada z lidí na útěku se tak chtě nechtě vydává na nebezpečnou cestu do Evropy či Austrálie.

"Problémem není počet uprchlíků na světě, ale to, že řada nejbohatších zemí světa jich přijímá nejméně a dělá pro ně minimum," uvedl generální tajemník Amnesty International Salil Shetty. "Pokud by každá z nejbohatších zemí světa přijala takový počet uprchlíků, který odpovídá její velikosti, bohatství a míře nezaměstnanosti, bylo by nalezení domova pro větší množství uprchlíků řešitelnou výzvou," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků