Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V Lufthanse se bude v pondělí a v úterý znovu stávkovat

Německé odbory vyhlásily na pondělí a úterý další stávku v letecké společnosti Lufthansa. Nový protest je reakcí na nezdar jednání o důchodech. Agentura DPA oznámila, že od pondělních 12:00 SEČ do úterních 23:59 SEČ se stávka bude týkat letů na krátké a střední vzdálenosti. Dálkové spoje a nákladní dopravu v rámci společnosti Lufthansa Cargo protest postihne v úterý od 03:00 SEČ do 23:59 SEČ. Nízkonákladové aerolinky Germanwings, které jsou dceřinou společností Lufthansy, stávka nezasáhne.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V Lufthanse se bude v pondělí a v úterý znovu stávkovat

Odborové sdružení pilotů Vereinigung Cockpit (VC) v sobotu oznámilo, že vyjednávání s Lufthansou o důchodovém programu pro piloty zkrachovalo. Odboráři zároveň varovali, že stávky mohou přijít kdykoli, a pouze ujistili, že se k nim neuchýlí o Vánocích.

Odbory se dlouhodobě přou s vedením největších německých aerolinií o důchodový program, který vznikl před desítkami let, kdy piloti odcházeli do penze v 55 letech. Lufthansa chce nyní posunout věk pro odchod do penze na 59 let, což zdůvodňuje tím, že si ve vysoce konkurenčním prostředí nemůže dovolit udržet program v dosavadní podobě.

Vedení Lufthansy podle odborového svazu nepřistoupilo na kompromis. Lufthansa naopak tvrdí, že v nejnovějším kole rozhovorů učinila několik ústupků, včetně souhlasu s pětiprocentním zvýšením mezd. Odchod pilotů do penze v 55 letech ale odmítá.  Kvůli sporu se letos konalo už několik stávek. Osm takových akcí zaměstnanců Lufthansy snížilo provozní zisk firmy o 160 miliónů eur. Aerolinky v důsledku toho letos již dvakrát snížily odhad provozního zisku pro rok 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků