Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David Taneček, ČTK

Sucho vloni stálo Čechy 24 miliard a nikdo to neřeší, vyčítá vládě NKÚ

Pro boj se suchem nejsou v Česku k mání potřebná opatření, stejně jako chybí patřičná právní úprava, tvrdí na základě svých zjištění Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Prověřování bylo zaměřené na ministerstvo zemědělství (MZ) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle kontrolorů nejsou rovněž současné dotační programy připravené na řešení problematiky sucha a ministerstva nové nezavedla, výjimkou je pouze program Dešťovka. Ministerstva se závěry úřadu nesouhlasí.

Ilustrační foto Foto: David Taneček, ČTK
Sucho vloni stálo Čechy 24 miliard a nikdo to neřeší, vyčítá vládě NKÚ

Škody, které sucho způsobilo loni, činily podle NKÚ 24 miliard korun. NKÚ v pondělí uvedl, že sucho a nedostatek vody měla ministerstva řešit prostřednictvím 49 úkolů stanovených vládou v roce 2015.

„Obsahem těchto úkolů bylo v mnoha případech jen například připravit analýzu, vypracovat návrh, zhodnotit potenciál a podobně - zavádění věcí do praxe a skutečné změny, které by mohly reálně pomoci, už na tyto úkoly ale nenavazovaly,” tvrdí NKÚ.

Většina plánů tak podle úřadu zatím realizována nebyla. Týká se to například výstavby přehradních nádrží nebo propojování vodohospodářských soustav. „Změny se dosud nedočkal ani přístup k pěstování zemědělských plodin pro energetické účely, se kterou vláda v koncepci počítala. Podíl řepky na českých polích vzrostl mezi lety 2015 až 2018 o 45 000 hektarů,” uvedl NKÚ.

Fungovat začal pouze dotační program Dešťovka.

Investovali jsme 11 miliard, brání se Brabec

MŽP ale tvrdí, že uskutečňuje tisíce opatření. „Od roku 2014 jsme investovali do více než 14 000 projektů zaměřených na sucho téměř 11 miliard korun. Založili jsme také Národní koalici boje proti suchu, kde všechny naše stávající i navrhované programy konzultujeme se špičkovými experty z akademické sféry i z praxe,” sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Úředníci z NKÚ podle něj zjevně nerozumějí základním principům fungování krajiny a boje se suchem. Tvrzení, že ministerstva nevytvořila nové dotační programy, označilo MŽP za snadno prokazatelnou nepravdu.

„Kromě tisíců projektů financovaných z evropských fondů jsme pro boj se suchem zásadně upravili i Národní program Životní prostředí, jehož součástí je třeba i velmi úspěšný program budování nových zdrojů pitné vody pro obce, kterého již využilo více než 400 obcí, a kvalitní pitnou vodu tak získalo téměř 200 tisíc lidí,” uvedlo ministerstvo a zmínilo i nový program podpory hospodaření se srážkovými vodami ve městech.

Ministerstvo zemědělství pak upozornilo, že od roku 2016 spustilo například dotační program Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádrží. Z něj podpořilo rekonstrukci či stavbu více než 530 obecních rybníků.

Podle NKÚ obě ministerstva financují boj se suchem ze 37 dotačních programů, z nichž v letech 2017 a 2018 rozdělila téměř 28 miliard korun. „V naprosté většině se však jedná o mnoho let trvající programy, které na boj se suchem a nedostatkem vody nejsou přizpůsobeny. Většina z nich tak neobsahovala konkrétní a měřitelné cíle pro tuto oblast, takže skutečné dopady takto rozdělených peněz resorty nemohou reálně vyhodnotit,” píše se v závěrečné zprávě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků