Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman na diskusi se studenty Vysoké školy finanční a správní Foto: Jan Handrejch, Právo

S prací prezidenta Zemana je spokojeno 57 procent Čechů

S prací prezidenta republiky jako instituce je spokojeno 57 procent Čechů. Podle nadpoloviční většiny lidí Miloš Zeman plní předvolební sliby a je prezidentem všech občanů. O tom, že Zeman vytváří dobrý obraz Česka v zahraničí, je přesvědčeno 42 procent občanů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který pro ČT provedla agentura Kantar.

Prezident Miloš Zeman na diskusi se studenty Vysoké školy finanční a správní Foto: Jan Handrejch, Právo
S prací prezidenta Zemana je spokojeno 57 procent Čechů

Z regionálního hlediska jsou s prezidentem nejvíce spokojeni lidé z Pardubického a Moravskoslezského kraje, kde ho kladně hodnotily čtyři pětiny dotázaných. "Naopak nespokojení jsou v Praze," řekla televizi spoluatorka výzkumu Martina Hájková.

Z hlediska volebních preferencí hodnotí prezidenta kladně především příznivci levice. "Ale také vidíme určitý podíl spokojených u hnutí ANO a SPD," dodala Hájková.

Podle 58 procent Čechů Miloš Zeman přiměřeně vstupuje do legislativního procesu. Na otázku, zda plní své předvolební sliby, odpovědělo kladně 54 procent respondentů. O dva procentní body méně dotázaných bylo přesvědčených, že Miloš Zeman je prezidentem všech občanů. A těsně nadpoloviční většina občanů se domnívá, že současný prezident je nadstranický.

K zahraniční politice jsou lidé kritičtější

Podle 47 procent vhodně reprezentuje úřad. Že veřejné vystupování hlavy státu odpovídá jejich očekávání u funkce prezidenta, potvrdilo 45 procent účastníků průzkumu. O dva procentní body méně respondentů odpovědělo kladně na otázku, zda prezident plní slib sjednocovat společnost.

S tím, že Miloš Zeman vytváří dobrý obraz České republiky v zahraničí, souhlasilo 42 procent lidí. Prezidentovy postoje k Rusku hodnotilo kladně 41 procent respondentů.

Výzkum veřejného mínění provedla pro Českou televizi agentura Kantar v období od 18. do 24. března. Zúčastnilo se ho 600 respondentů.

Zeman má při obhajobě úřadu velké šance

V prvním kole příští prezidentské volby by nejvíce lidí volilo právě stávající hlavu státu Miloše Zemana, hlas by mu dalo 37 procent lidí, vyplynulo z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas, který byl zveřejněn minulou neděli.

Na druhém místě by skončil textař a podnikatel Michal Horáček s 20 procenty, třetí pak bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš se 17 procenty. K volbám by přišly více než dvě třetiny Čechů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků