Hlavní obsah
Petr Pavlenskij před zapálenými dveřmi sídla FSB Foto: Reuters

Ruský protivládní aktivista, který zapálil vrata FSB, nakonec skončil ve vazbě

Ruský soud poslal na měsíc do vazby známého protivládního umělce Pjotra Pavlenského, který se zodpovídá z vandalismu za to, že v pondělí zapálil vrata u vchodu do sídla ruské tajné služby FSB. Pavlenskij, pro kterého obhajoba žádala propuštění na kauci, chtěl po soudu, aby jeho čin překvalifikoval z vandalismu na terorismus. Informovala o tom agentura Interfax

Petr Pavlenskij před zapálenými dveřmi sídla FSB Foto: Reuters
Ruský protivládní aktivista, který zapálil vrata FSB, nakonec skončil ve vazbě

„Požaduji, abych se stal podezřelým z terorismu. Jsem přesvědčen, že je to ve vašem systému logické. Dokud nesplníte můj požadavek, odmítám plnit soudní zvyklosti," prohlásil podle The Moscow Times Pavlenskij.

Petrohradský umělec tvrdí, že svou akcí u sídla FSB nazvanou "Strach" chtěl varovat před taktikou zastrašování uplatňovanou nástupkyní nechvalně známé sovětské státní policie KGB.

V minulosti Pavlenskij provedl řadu výstředních protivládních protestů, například loni v říjnu se svlékl donaha a uřízl si lalůček pravého ucha, aby veřejnost upozornil na zneužívání psychiatrie pro politické účely.

Přibité genitálie

Protestoval u psychiatrického ústavu, kam soudy a policie často posílají opoziční aktivisty k vyšetření.

V listopadu 2013 si v dosud nejdrastičtějším protestu přibil hřebem genitálie k dlažbě Rudého náměstí, čímž prý chtěl varovat před apatií a nečinnou odevzdaností ruské společnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků