Hlavní obsah
Beligcký ovčák Conan, který byl zraněn při útoku na Bagdádího Foto: ČTK/AP

Pes pronásledující Bagdádího dostal v Bílém domě medaili

Belgický ovčák Conan byl nasazený v operaci, ve které americká armáda zlikvidovala vůdce Islámského státu. Z utrpěných zranění už se zotavuje. Na audienci k americkému prezidentovi proto dorazil se svým psovodem osobně.

Beligcký ovčák Conan, který byl zraněn při útoku na Bagdádího Foto: ČTK/AP
Pes pronásledující Bagdádího dostal v Bílém domě medaili

Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě přivítal neobvyklého hosta - služebního psa americké armády, který pomohl dopadnout vůdce Islámského státu abú Bakra Bagdádího.

„Tohle je Conan, právě teď nejspíš nejslavnější pes na světě," představil novinářům, manželce Melanii a viceprezidentu Mikeu Penceovi belgického ovčáka doprovázeného psovodem.

Bagdádí zemřel minulý měsíc v Sýrii, když na sobě v tunelu odpálil výbušninu a zabil sebe a tři děti. Tunel se při výbuchu zhroutil a vojáci se k tělu museli prokopat.

Pes Conan se při operaci zranil. „Jsme poctěni, že je tu Conan s námi a že mu v Bílém domě můžeme odevzdat medaili," řekl prezident novinářům v zahradě prezidentské rezidence. „Conan je skutečný hrdina," dodal Pence.

Trump koncem října oznámil smrt Bagdádího na tiskové konferenci ve Washingtonu. "Zločinec, který se ze všech sil snažil zastrašovat ostatní, strávil své poslední chvíle v naprostém strachu, panice a hrůze, vyděšený z toho, že po něm jdou americké síly," prohlásil tehdy.

"Dostal se až na konec tunelu, zatímco ho naši psi pronásledovali. Odpálil vestu a zabil sebe a své tři děti. Jeho tělo bylo znetvořené výbuchy," popsal operaci prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků