Hlavní obsah
Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal výtvarník Roman Štětina Foto: Vít Šimánek, ČTK

Chalupeckého cenu obdržel Roman Štětina

Jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, prestižní ceny pro mladé výtvarné umělce se stal Roman Štětina. Jako jeden z mála českých umělců se věnuje práci se zvukem, ve finále soutěže prezentoval film sestavený ze záběrů ze slavného televizního detektivního seriálu.

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal výtvarník Roman Štětina Foto: Vít Šimánek, ČTK
Chalupeckého cenu obdržel Roman Štětina

Mezinárodní porota Štětinu vybrala z pěti finalistů, mezi nimiž byli ještě Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková a Tereza Velíková.

Do soutěže se letos přihlásilo rekordních 83 umělců. Výstava prací všech finalistů je ve Veletržním paláci otevřena až do 4. ledna. Spolu s finalisty vystavuje i loňský laureát Dominik Lang.

Roman Štětina prošel studiem Fakulty umění a designu v Plzni a Akademií výtvarného umění v Praze. Ve svých dílech se snaží atakovat lidskou představivost v souhře všech smyslů. Ve svých instalacích pomocí videa, předmětů a zvuku ukazuje, jak smyslová zkušenost může zmást dojem z toho, co člověk skutečně vidí.

Pro výstavu finalistů připravil celovečerní film s názvem Ztracený případ. Použil detektivní seriál Columbo a výsledkem je snímek, kde jsou použity záběry ze všech dílů od roku 1968 po poslední natočený o 35 let později stále s týmž protagonistou.

K tradičním odměnám pro vítěze, jimiž jsou 100 tisíc korun na uspořádání výstavy, stipendijní pobyt v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků