Celkem se na nedělní dražbě na Žofíně prodala díla za zhruba 150 miliónů korun a padlo několik autorských rekordů.

Velkoformátová malba Čtenářka Lidových novin je z roku 1932, dokládá autorův meziválečný vývoj a jeho tehdejší návrat k figuraci. Postava na obraze je jakoby oproštěna od anatomických souvislostí, autor ji mění v dynamický útvar s vlastní tělesností, jež působí téměř jako plastika. Smyslovost ženské figury v lenošce poukazuje k Fillovu zaujetí primitivismem, jímž byl celoživotně fascinován.

Emil Filla patří k nejdražším českým autorům. Jeho autorským rekordem zůstává obraz s názvem Malíř, který se před třemi lety prodal za 17,5 miliónu korun.

Rekord pro Medka

Za 8,5 miliónu korun se prodal surrealistický obraz Mikuláše Medka Bez názvu II, který se vyvolával za 6,5 miliónu korun. Je to Medkův autorský rekord a zároveň jde o nejvýše vydražený poválečný obraz v Česku. Hranici osmi miliónů korun pokořily i Bárky Jana Zrzavého, které startovaly na 6,5 miliónu korun.

Nového autorského rekordu dosáhl také Václav Špála, jehož velkoformátový olej Na Otavě se z vyvolávací ceny 2,5 miliónu korun dostal až na 7,3 miliónu.

Autorským rekordem jsou i tři milióny korun, za které byl vydražen olej na plátně nazvaný Z kostela od autora Joži Uprky. Vyvolával se za půl miliónu korun.

Nového cenového maxima dosáhla například i Mikulášská nadílka od Josefa Lady, která se vydražila za 1,9 miliónu korun nebo metafyzická malba Endre Nemese za 1,5 miliónu korun.