Libanonská loď, která přepravovala pět tisíc kusů hovězího dobytka a 750 tun ropy, se potopila u pobřeží brazilského státu Para 6. října. Pár desítek kusů zvířat havárii přežilo, valná většina se ale utopila. Rozkládající se těla tlejí už týden v přístavu, aniž by byla přijata jakákoliv hygienická opatření.

„Je to chaos. Nikdo nemůže vydržet doma kvůli smradu z mršin vyplavených na pláži,“ popsala jedna z místních obyvatelek Cleide Monteirová. „Ti, kteří žijí u pobřeží, museli opustit pohodlí svých domovů, protože nemohli spát, a museli odejít k příbuzným,“ dodal rybář Rosemiro Brito.

Kvůli nehodě byly uzavřeny tři pláže a přístavní molo. Kromě toho z lodi vytekla ropa, která pokryla rybářské sítě a komplikuje tak práci rybářům.

Společnosti, které mají následky ztroskotání odstranit, zveřejnily plán prací. Odklizení zdechlin z pláží podle jejich odhadů potrvá 40 dnů a vyjde v přepočtu na necelý milión korun.

Příčinu havárie zkoumá místní policie a přístavní úřady. Všech 28 členů posádky se zachránilo. Úřady jim odebraly pasy a soud je poslal do vazby.