Kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën už koncem dubna oznámila, že chce během léta nabrat 700 lidí pro spuštění třetí směny, se kterým počítá od října. V současné chvíli potřebuje obsadit ještě asi tři stovky míst na pozicích výrobních operátorů. Po zaškolení nabízí mzdu 24 500 korun.

“Potýkáme se s nedostatkem zaměstnanců v kolínském regionu, proto nabíráme po celé republice, zejména na severní Moravě.  Nábor v průběhu léta je vždy problematický, protože nám konkurují sezónní práce a  nebo si lidé chtějí užít volna,” řekl Novinkám mluvčí automobilky Pavel Beneš.

Kde budou bydlet?

Automobilka nabrala zhruba 600 nových zaměstnanců na podzim a začátkem roku. Většina z nich byla místních. Potenciál Kolínska ale podle manažerů náboru narazil na své limity a musí hledat jinde.

„Rozjeli tu výrobu nových aut, takže to zde vypadá dobře i s prací do budoucna. U nás v Moravskoslezském kraji bohužel moc práce není,“ říká Roman Marynčák z Frýdku-Místku, který v TPCA nastoupil jako operátor na lince.

Podle informací, které s odvoláním na automobilku na jaře napsal Deník, firma naráží na kapacitu ubytoven, jelikož město nechce jejich další rozšiřování. Podle mluvčího Beneše ale personální agentury, který nábor zajišťují, problémy s kapacitou nehlásí. Automobilka spustila i webové stránky www.bydleni-kolinsko.cz, které slouží pro zprostředkování ubytování v okolí továrny.

V Praze přibylo za 8 let 14 tisíc lidí

Přesná čísla o tom, kolik lidí se stěhuje za prací, nebyl na dotaz Novinek schopen poskytnout ani ČSÚ ani ministerstvo a úřady práce. V pondělí vydal ČSÚ zprávu, podle které vyjíždělo v roce 2013 mimo kraj svého bydliště téměř 300 tisíc osob, tedy asi šest procent všech pracujících s trvalým bydlištěm v ČR. Počet dojíždějících přitom stále roste, většina lidé míří za prací do Prahy.

Podle statistiky, která se ale neptá na důvody stěhování, změnilo v rámci ČR loni bydliště 234 tisíc lidí, za posledních deset let to byla s mírnými výkyvy podobná čísla.

Kolik lidí změnilo bydliště v rámci ČR

Kolik lidí změnilo bydliště v rámci ČR

FOTO: David Ryneš, Novinky

K přestěhování za prací láká lidi ze všech koutů Česka nízká nezaměstnanost a v průměru vyšší mzdy v hlavním městě. Počet obyvatel Prahy se nicméně za posledních osm let zvýšil jen o zhruba 14 tisíc, což je něco přes procento z 1,247 miliónu obyvatel metropole.

Přirozeným přírůstkem přibývají Praze ročně stovky obyvatel, zbytek je díky přistěhovalým. Třeba v prvním čtvrtletí roku 2013 ale více lidí z Prahy odešlo (10 642), než se zde rozhodlo usadit (9978). Čísla statistiků ovšem vycházejí z údajů o trvalém pobytu, řada lidí v Praze pracuje a trvalé bydliště má stále v domovské obci.

Podle demografické predikce Českého statistického úřadu bude v Praze za dvacet let trvale žít 1,29 miliónu osob, což je o 46 tisíc osob více než na začátku roku 2014

V jarním průzkumu společnosti STEM/MARK vyjádřilo 45 dotazovaných v produktivním věku ochotu se v budoucnu přestěhovat za prací. S tím je do určité míry v kontrastu skutečnost, že v minulosti se za prací skutečně přestěhovalo pouze 16 procent tázaných. Ochotu stěhovat se vyjádřily v průzkumu tři čtvrtiny manažerů, v dělnických profesích to byla necelá třetina.