Hlavní obsah
Stanislav Juránek na snímku z roku 2010 Foto: Profimedia.cz

Stanislav Juránek

Brněnský rodák Stanislav Juránek je od poloviny devadesátých let členem lidovců. Později se stal starostou městské části Brno-Židenice a v letech 2000 - 2008 mu náležel post hejtmana jihomoravského kraje a místopředsedy strany. V roce 2010 jej voliči poslali do Senátu. V říjnových volbách 2017 se stal poslancem za KDU-ČSL.

Stanislav Juránek na snímku z roku 2010 Foto: Profimedia.cz
Stanislav Juránek

Někdejší hejtman se narodil 24. ledna 1956 v Brně, kde absolvoval gymnázium zaměřené na matematiku a fyziku. Během dlouholetého zaměstnání v Jihomoravských státních lesích, kde po maturitě působil jako dělník, mistr a později stavbyvedoucí, vystudoval Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu a Vysoké učení technické v Brně, kde se věnoval zvláštní odborné způsobilosti ve stavebnictví.

V devadesátých letech pracoval ve společnosti Ekostavby Brno a v roce 1994, kdy se stal členem KDU-ČSL, byl zvolen do zastupitelstva a rady městské části Brno-Židenice. V roce 1997 se stal starostou tohoto obvodu. V jeho čele setrval jedno volební období.

Od roku 2000 předsedá krajskému výboru KDU-ČSL v Brně. Ve stejný rok byl zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje, kterým byl osm let. V tomtéž období mu náležel post partajního místopředsedy.

V roce 2010 byl lídrem lidovců pro volby do Poslanecké sněmovny, nakonec se na podzim téhož roku probojoval do horní komory Parlamentu.

V říjnových volbách 2017 do Poslanecké sněmovny kandidoval za KDU-ČSL na 7. místě kandidátky v Jihomoravském kraji. Získal však 9 225 preferenčních hlasů, skončil první a stal se poslancem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků