Hlavní obsah
Ruský prezident Dmitrij Medvěděv při televizním projevu. Foto: RIA Novosti/Kremlin/Vladimir Rodionov, Reuters

Medvěděvo prohlášení o uznání Jižní Osetie a Abcházie

Rusko uznalo nezávislost gruzínských separatistických republik Jižní Osetie a Abcházie. Oznámil to ruský prezident Dmitrij Medvěděv. Regiony vyhlásily samostatnost už v devadesátých letech, dosud je však nikdo neuznal. Ruské požehnání je trnem oku Západu. Medvěděv se ke kroku vyjádřil v televizním vystoupení.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv při televizním projevu. Foto: RIA Novosti/Kremlin/Vladimir Rodionov, Reuters
Medvěděvo prohlášení o uznání Jižní Osetie a Abcházie

Vážení občané Ruské federace!

Nepochybně víte o tragédii Jižní Osetie. Noční ostřelování Cchinvali gruzínskými jednotkami má na svědomí smrt stovek našich pokojných obyvatel. Zahynuli ruští mírotvorci, důsledně plnící svou povinnost a chránící ženy, děti a staré lidi.

Gruzínské vedení v rozporu s Chartou OSN a svými závazky plynoucími z mezinárodních smluv, vzdor zdravému rozumu rozpoutalo ozbrojený konflikt, jemuž padli za oběť nevinní lidé. Týž osud postihl Abcházii.

Je zjevné, že v Tbilisi počítali s bleskovou válkou, která by postavila mezinárodní společenství před hotovou věc. Byl zvolen ten nejnelidštější způsob dosažení vytčeného cíle - anektovat Jižní Osetii za cenu zničení celého národa.

Nebyl to první pokus. V roce 1991 gruzínský prezident Gamsachurdia v rámci výzvy "Gruzie Gruzínům" - jen se nad těmi slovy zamyslete - nařídil útok na Suchumi a Cchinvali. Zahynuly tisíce lidí, desetitisíce opustily své domovy, vesnice byly zničeny - takový byl tenkrát výsledek. Právě Rusko tehdy zastavilo vyhlazování abchazského a osetského lidu. Naše země se stala prostředníkem a mírotvorcem usilujícím o politické urovnání. Přitom jsme pevně vycházeli z uznání územní celistvosti Gruzie.

Gruzínské vedení zvolilo jinou cestu. Rozhodlo se mařit proces jednání, ignorovat uzavřená ujednání, uchýlilo se k politickým a vojenským provokacím, k útokům na příslušníky mírových sborů - a tím vším hrubě narušovalo režim v zónách konfliktu, zavedený za podpory OSN a OBSE.

Rusko projevilo nesmírnou trpělivost. Nejednou jsme vyzývali k návratu k jednacímu stolu a neodchýlili jsme se od svého postoje ani po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova. Ale naše naléhavé výzvy adresované gruzínské straně, aby byly s Abcházií a Jižní Osetií uzavřeny dohody o nepoužití síly, zůstaly bez odpovědi. Bohužel je ignorovala i Severoatlantická aliance a dokonce i OSN.

Dnes je jasné jedno: mírové řešení konfliktu nebylo Tbilisi vhod. Gruzínské vedení se systematicky připravovalo na válku a politická a materiální podpora zahraničních patronů jen přispívala k pocitu vlastní beztrestnosti.

V noci na 8. srpna 2008 v Tbilisi zvolili vlastní cestu. Saakašvili se rozhodl řešit své politické problémy genocidou. Vlastnoručně tak pohřbil veškeré naděje na mírovou existenci Osetů, Abchazů a Gruzínů ve společném státě. Lid Jižní Osetie a Abcházie se nejednou v referendech vyslovil pro nezávislost svých republik. Chápeme, že po tom, co se stalo v Cchinvali a co se plánovalo pro Abcházii, mají právo rozhodovat o svém osudu sami.

Prezidenti Jižní Osetie a Abcházie, vycházející z výsledku referend a z rozhodnutí republikových parlamentů, se obrátili na Rusko s prosbou o uznání státní suverenity Jižní Osetie a Abcházie. Rada federace a Státní duma (horní a dolní komora ruského parlamentu) se vyslovily pro.

Na základě vzniklé situace je třeba učinit rozhodnutí. S přihlédnutím ke svobodnému projevu vůle osetského a abchazského lidu, v souladu s Chartou OSN, s deklarací o principech mezinárodního práva z roku 1970 týkajících se přátelských vztahů mezi státy, s helsinským Závěrečným aktem OBSE z roku 1975 a s dalšími základními mezinárodními dokumenty jsem podepsal výnos o uznání nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie Ruskou federací.

Rusko vyzývá ostatní státy, aby se řídily jeho příkladem. Není to lehká volba, ale je to jediná možnost jak uchránit lidské životy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků