Hlavní obsah

DOKUMENT: Prohlášení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Jiřího Weigla

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl reagoval na prohlášení šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla ohledně sporu, který vznikl mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem v souvisloti s návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina.

DOKUMENT: Prohlášení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Jiřího Weigla

Považuji za naprosto bezprecedentní a nepřijatelné, že vedoucí Úřadu vlády České republiky Ivan Přikryl, státní úředník, vydal tiskové prohlášení, v němž velmi hrubým způsobem útočí na prezidenta republiky, poučuje jej o jeho pravomocech a vydává zkreslené informace o problémech, které špatnou prací jeho úřadu vznikly v komunikaci mezi předsedou vlády a prezidentem republiky v předvečer státní návštěvy prezidenta Putina v Praze.

Polemika o kompetencích ústavních činitelů je v této věci nesmyslná. Poprvé v naší historii se stalo, že v samý předvečer státní návštěvy, aniž by cokoliv bylo na pracovní úrovni avizováno Úřadem vlády, dlouho detailně seznámeným s připravovaným programem, se premiér písemně obrátil na prezidenta s ultimativním požadavkem na změnu pevně dohodnutého programu a vynucoval ji hrozbou případného zablokování podpisu připravených smluv nepovolením účasti členů vlády. Ještě dopoledne v den příjezdu prezidenta Putina tak nebylo jasné, zda budou smlouvy vůbec podepsány.

Úřad vlády selhal při přípravě premiéra na tuto významnou zahraniční návštěvu, neinformoval jej o běžné praxi při podpisu dohod v jejím průběhu, a tím vyvolal nesmyslnou konfrontaci nejvyšších ústavních činitelů a zmatky v přípravě zahraniční návštěvy. To, že se jeho vedoucí snaží selhání svého úřadu zakrýt útoky na hlavu státu, považuji za skandální.

Jiří Weigl

vedoucí Kanceláře prezidenta republiky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků