V Praze 26. května 2008

Martine,

před několika dny jsem Tě požádal o vysvětlení Tvého hlasování (a dalších ministrů za SZ) ve věci hlavní česko-americké smlouvy o radaru na jednání vlády minulou středu. Bohužel jsem od Tebe do dnešního dne nedostal žádnou odpověď. Mimo jiné i z tohoto důvodu jsem si včera osobně přijel poslechnout do obce Borovno v Brdech Tvoji argumentaci v pořadu Otázky Václava Moravce, který byl věnován otázce umístění amerického radaru na území České republiky. Skutečnost bohužel předčila i to nejhorší očekávání - Ty jsi tento projekt hájil více než Alexandr Vondra.

Martine, rád bych Ti připomněl, že jsme na našem sjezdu rozhodli, že umístění radaru v ČR může být zvažováno pouze na multilaterálním základě a pouze pokud dojde k jeho plné integraci do obranného systému NATO. K tomu, jak jistě víš, v Bukurešti nedošlo, protože Severoatlantická aliance nyní bude pouze zkoumat způsoby, kterými by bylo možné zapojit americký systém do aliančního tak, aby v budoucnu vznikla jednotná protiraketová obrana pro celé NATO. K plné integraci, a tím i ke splnění jedné z hlavních podmínek stanovené naším sjezdem, může tedy dojít nejdříve na příštím summitu NATO za rok. Výsledky bukurešťského summitu NATO již ostatně začátkem dubna vyhodnotila Republiková rada SZ, ale Ty její usnesení zcela ignoruješ.

Martine, přestože si vážím toho co jsi pro Stranu zelenych v minulosti udělal, tak musím s politováním konstatovat, že už dávno nejsi nositelem nějakého nového politického stylu a kauzy Čunek a radar dokazují, že hlavním cílem Tvého snažení je snaha se za každou cenu udržet v této vládě, k níž jsi podle mého názoru loajálnější než k SZ. Stranu vedeš jako rodinnou firmu a věcná diskuse s Tebou již není možná bez toho, aby člověk, který má jiný názor, nezískal nálepku opozičníka a nepřítele.

Martine, jelikož již dále odmítám být zajatcem Tvých osobních ambicí na úkor našeho programu, tak tímto vyzývám další členy SZ, aby se zamysleli nad možností svolat co nejdříve mimořádný sjezd.

S pozdravem,

Jiří Čáslavka
vedoucí zahraniční sekce SZ