Hlavní obsah
 

Hrozí extrémní srážky. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň výstrahy

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek vydal nejvyšší možný stupeň výstrahy před extrémními srážkami, které zasáhnou severní a severovýchodní oblasti republiky. Může při nich během 24 hodin napršet přes 80 a ojediněle i přes 100 milimetrů srážek.

 
Hrozí extrémní srážky. Meteorologové vydali nejvyšší stupeň výstrahy

„Ve čtvrtek odpoledne a večer se v severovýchodní polovině území vyskytnou místy bouřky s přívalovými srážkami, které mohou způsobit i přívalovou povodeň. Později večer a v noci na pátek budou přecházet do deště. Déšť bude v pátek večer postupně s výjimkou severovýchodu slábnout,” konstatoval ČHMÚ.

Extrémně vydatný déšť podle meteorologů zasáhne Královéhradecký, Pardubický, Moravskoslezský a části Zlínského a Olomouckého kraje. Během šesti hodin mohou srážkové úhrny překročit 50 milimetrů.

V Praze, Středočeském, Libereckém, Jihomoravském, Olomouckém kraji a rovněž na Vysočině platí nižší stupeň výstrahy. Srážkové úhrny během 24 hodin tam mohou přesáhnout 60 milimetrů.

V Ústeckém kraji, na většině Jihomoravského a částech Středočeského kraje platí výstraha před vydatným deštěm.

Varování platí až do pátečních 18 hodin.

Snímek bouřek a srážek ve čtvrtek 18. června v 16 hod.

Foto: Windy

Řeky mohou vystoupat až na třetí stupeň

V souvislosti s dešti hrozí v částech Vysočiny, Středočeského, Královéhradeckého, Pardubického, Jihočeského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje vzestupy hladin až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Mapa meteorologických výstrah

Foto: Novinky

Ve východní polovině Čech a na celém zbývajícím území Moravy a Slezska mohou vzhledem k nasycení povodí z předchozích srážek stoupat řeky k prvnímu stupni povodňové aktivity.

„V povodí Dyje, na tocích odvodňujících Jeseníky, Orlické hory a na přítocích středního Labe nelze vyloučit i přechodné překročení třetího stupně povodňové aktivity,” upřesnili meteorologové.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků