Hlavní obsah
Stržená střechy v Trutnově Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Česko zasáhly bouřky, silný vítr lámal stromy

Silný vítr doprovázený deštěm přinesl do Česka prudké ochlazení, na horách padal těžký mokrý sníh, vítr na mnoha místech lámal stromy a ničil střechy. Meteorologové večer prodloužili výstrahu před silným větrem téměř pro celou republiku až do úterních dvou hodin ráno a vydali také varování před bouřkami na východě Čech.

Stržená střechy v Trutnově Foto: HZS Královéhradeckého kraje
Česko zasáhly bouřky, silný vítr lámal stromy

Právě části Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje a Vysočiny zasáhly silné bouřky, varování před nimi platilo jen v pondělí večer. Vítr v bouřkách dosahoval v nárazech až 90 km/h.

„Lokálně se očekává přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy,” uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Hasiči zasahují ve Svobodě nad Úpou

Foto: HZS Královéhradeckého kraje

„Výstraha meteorologů se potvrdila. K šesté hodině ráno jsme evidovali 130 výjezdů, z toho se jednalo v drtivé většině případů o technickou pomoc při odstraňování nebezpečných stavů po silném větru. Začalo to kolem 18:00. Jde o spadlé stromy na silnice nebo uvolněné části střech. Většina událostí je na Trutnovsku. Nemáme hlášeno žádné zranění,” uvedla mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Podle meteorologů by v Královéhradeckém kraji přes noc mělo v polohách nad 600 metrů napadnout až pět centimetrů, na horách až 15 centimetrů nového sněhu.

Na Liberecku nevydržel nápor větru odběrový stan u nemocnice v České Lípě. I tady vítr lámal stromy a bral plechové střechy, voda z dešťů zatopila několik sklepů.

Utržené jsou plechy ze střechy jednoho domu v Petrašovicích na Liberecku. „Kvůli silnému větru tam nelze ustavit výškovou techniku, čeká se, až se počasí zlepší,” uvedla Hložková.

Na místě ponechali hasiči i strom, který spadl na střechu rodinného domu v Jítravě na Liberecku a brání vstupu. „Nejde rozřezat bez rizika, že bychom způsobili škodu na domě. Bezprostřední ohrožení tam nehrozí, tak jsme majitelce domu doporučili strávit noc mimo objekt a předali jí kontakty na stromolezce,” uvedla mluvčí hasičů.

V Ústeckém kraji hasiči vyjížděli před desátou večerní k 42 událostem, které způsobil silný vítr.  Šlo o polámané stromy nebo větve, případně uvolněné kusy plechových střech. Postiženo bylo hlavně Orlickoústecko.

Stromy odklízeli hasiči například v Mladkově, Horní Dobrouči, Nekoři nebo Výprachticích v okrese Ústí nad Orlicí. Podobné zásahy měli rovněž v Trhové Kamenici na Chrudimsku nebo Horních Ředicích na Pardubicku. Celkem museli vyjíždět na zhruba tři desítky míst.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků