Hlavní obsah
Ambulance aktuálně přijímá i nové pacienty. Foto: archiv nemocnice

Vánoční svátky mohou způsobit úzkosti

Vánoční svátky i Silvestr jsou pro mnohé příležitostí pořádně si odpočinout, pobavit se s přáteli a hlavně hodně slavit. Jenže za blyštivými večírky, hromadnými sešlostmi rodin a společenskými reji se skrývá řada nebezpečí, zvláště v podobě psychických nemocí.

Ambulance aktuálně přijímá i nové pacienty. Foto: archiv nemocnice
Vánoční svátky mohou způsobit úzkosti

Právě o svátcích propukají a vystupují na světlo mnohé z mentálních poruch. Výsledkem jsou úzkosti anebo závislosti na lécích či alkoholu.

Zatímco si někteří lidé Vánoce, Silvestra náležitě užívají, pro jiné je toto období časem depresí, alkoholových závislostí, sebevražedného nebo násilnického chování. "Policejní záznamy a ordinace lékařů se v tuto dobu podobnými případy jen hemží," potvrzují psychologové.

Reklama versus realita

Očekávání spojená se svátky jsou obyčejně založena na nerealistických obrazech pocházejících z televize a reklamy. Tam jsou perfektně vypadající rodiny sestaveny z modelek, které hýří zdravím a bílými úsměvy, štěstím a neutuchající pohodou. Jakmile se však skutečnost začne byť jen částečně odchylovat od tohoto ideálu, na mnoho lidí přicházejí úzkosti a zklamání.

"Každý z nás musí vzít na vědomí, jak málo má reklama a televize společného s realitou. Mnozí se pokoušejí dosáhnout stejné dokonalosti a když se to nedaří, sáhnou po alkoholu, aby znásobili své pocity. To často bohužel vede k domácímu násilí," varuje newyorská psycholožka Lise Taylorová.

Každý rozumný jedinec si podle ní musí uvědomit, co je reálné a co nikoli, měl by si vytvořit vlastní představu o ideálech a také se naučit smiřovat s faktem, že nic není stoprocentní.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Pociťujete o Vánocích úzkost?
Anketa
Pociťujete o Vánocích úzkost?
Ano, pravidelně
55.9 %
Jen někdy
15.1 %
Ne, nikdy
29 %
Celkem hlasovalo 417 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků