Pod je dojemný outsider, taky blázen a řekli bychom - buran. Věří, že když si najde v Bangkoku práci, jak mu předpověděla doma na vesnici babička, naroste mu ocas.

A Pod se zamiluje do uklízečky Jin, která pořád uklízí, sní a věří v tajnou moc bílé knihy, jež jí spadla jednou k nohám z troskotajícího letadla. Neumí číst, ale kniha, která je ve skutečnosti italský pornografický román, jí změní celý život, stejně tak jako sama Jin změní život zamilovanému Podovi. Z Jin se stane ekologická aktivistka.

Je to hlína

A to ještě není výčtu výstředností v této pestrobarevné, excentrické podívané konec. Na film můžete jít s tím, že se budete bavit a čekat na několik neuvěřitelných hlášek, které jsou - jednoduše řečeno - hlína. Když přijede motocyklový taxikář celý bledý k smrti, podiví se Pod, že vypadá jako mrtvý. Však já taky jsem mrtvý, odpoví řidič. Ale měl tak rád svoji práci, že ji dělá i po smrti. A opilý plyšový Méďa s cigárem a sklenkou v baru by byl v nadsázce řečeno na Oscara - kdyby světovému filmovému byznysu nevládly spíš průměrné filmy mainstreamových žánrů, které jsou obvykle krotké, očekávatelné, sterilní a... dojemné.

Ale můžete si užít i to, jak nečekaná, šokující a vizuálně pastelová komedie Občan Pes skládá čirou poetiku absurdity, jež je navíc chytře vymyšlená. Jde o experiment, využívající tradiční thajské motivy i populární televizní příběhy, které moderně, skoro "konceptuálně" spojuje - jakoby v duchu televize MTV. Stejně tak míchá realitu s fikcí a nadsázku se záměrným zcizováním komedie. Herci hrají stylizovaně v podobě komických figurek a naivních parodií televizních a hlavně romantických hrdinů.

Thajci si oblíbili ujklizečky

Rozbíhající se a přerývavý filmový příběh uklízečky a vesnického přivandrovalce, kterým režisér Wisit Sasanatieng adaptoval román své manželky, lze číst v druhém plánu jako svěží komentář k současné thajské společnosti. Vždyť uklízečky jsou nejčastějším zaměstnáním a nejpopulárnější postavou thajských filmů, v nichž fungují někdy i jako akční hrdinky.

Občan Pes obrací v postavě devítileté Mam naruby i tamní kult dětských hvězdiček a vítězek různých televizních soutěží. Mam jezdí v taxíku, kouří, pije, propadá hazardu, a protože se cítí osamělá, pořád se hádá a smiřuje se svým plyšovým (taky předčasně dospělým) medvědem. Jako bonus nám tvůrci tohoto mimořádného dílka ukážou, jak by vypadala hromada neekologických plastových lahví, kdyby je někdo začal v Bangkoku sbírat. Je to prostě hlína.

Občan Pes, Thajsko (2004), 100 min, Režie: Wisit Sasanatieng, hrají: Mahasmut Bunyaraksh, Sangthong Ket-U-Tong.