Hra Phoenix Wright: Ace Attorney je rozdělena do čtyř poměrně rozsáhlých kapitol, které na sebe plynule navazují. Po skončení celé série je pak hráč odměněn ještě jedním bonusovým případem, který se odehrává v podobném duchu, jako případy předešlé.

V úvodu každé z kapitol se odehraje zločin, přičemž není jasné, kdo se proti zákonu provinil. Státní zástupce má však přehled vždy a domnělého provinilce ihned strká pod zámek. Na vás pak je, abyste získali souhlas podezřelého s tím, že jej budete hájit, obhlídnout místo události, pohovořit si s osobami, které byly v inkriminované době blízko zločinu a shromáždit tak důkazy, s nimiž prokážete nevinu vašeho klienta. 

Adventura kombinovaná se soudním stáním

Každá z kapitol se sestává z několika částí - v první z pohledu první osoby prozkoumáváme terén přes dotykovou obrazovku, hledáme důkazy, odklikáváme dialogy (pozor, nejsou česky, takže kdo nevládne alespoň základní angličtinou, bude mít při hraní poměrně těžkou pozici).

V závěrečné pak s pomocí shromážděných indícií vedeme obhajobu u soudu a snažíme se napadat slabá místa ve výpovědi svědků. Pokud například zjistíme, že osoba popisuje něco, co je ve srovnání s důkazy nemožné, vzneseme námitku a křivopřísežníka donutíme změnit výpověď. Ten se poté zpravidla zamotává do vlastní smyšlené storky stále víc a více, což státní zástupce odměňuje stále zachmuřenějším pohledem a hráč nefalšovanou radostí z toho, že má nad případem stále kontrolu... 

Zákysy jsou překonatelné

Bohužel nebo spíš bohudík vzhledem k některým zákysům je příběh lineární - z nastoupeného kurzu ho totiž nic nevyvede. A tak pokud "správně" nepohovoříte s určitou osobou, nenaleznete ten pravý předmět na určitém místě, tak se v příběhu dále nepohnete. Ovšem je nutné říci, že přestože si někdy mozkové závity namůžete více než je zdrávo, jsou problémy překonatelné. Drtivá většina z nich má totiž logický základ.

Hra vyprávěná manga postavičkami je velice chytlavá a přestože už jsou její poslední kapitolky trochu nudné, protože stále používají k řešení případů stejné postupy jako předešlé, tedy najdi, promluv a správně a v pravý čas předmět nebo informaci použij, je hráč u obrazovky držen čekáním na to, jak celý příběh nakonec dopadne. A to se v dnešní době plné 3D stříleček s cákanci krve zvláště cení. 

Cena titulu Phoenix Wright Ace Attorney 1199 Kč
Cena konzole Nintendo DS 4990 Kč