Hlavní obsah

Whisky se z vesmírné sklenice nevylije ani ve stavu beztíže

Bylo jen otázkou času, než někdo přijde se sklenicí, z níž se tekutina nevyleje ani ve stavu beztíže. Lidé budou brzy létat do vesmíru stejně, jako dnes cestují po světě letadlem, a těm privilegovaným z nás se dokonce podaří strávit dovolenou na jiných planetách. Proto není divu, že výrobce whisky Ballantine’s oslovil designovou společnost Open Space Agency, aby navrhla sklenici vhodnou i na vesmírné cesty.

Whisky se z vesmírné sklenice nevylije ani ve stavu beztíže

Takzvaná „vesmírná sklenice“ vyrobená z růžového zlata a plastu je koncipovaná tak, aby i za vesmírného letu zadržela svůj hodnotný obsah a nevylila se. Růžové zlato na jejím dně nejenže vypadá elegantně, ale svým vypouklým tvarem zvyšuje napětí na povrchu a za stavu beztíže drží whisky uvnitř zásobníku.

Zlatý základ je napojen na spirálu, která přivádí tekutinu do svorky na okraji sklenice, z níž bude vesmírný cestovatel jemný mok usrkávat.

Sklenice byla vytištěna

Jak podotkl James Parr z Open Space Agency, sklenice je vyrobena technologií budoucnosti - vytištěna na 3D tiskárně.

„Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jednu takovou tiskárnu mají, takže kdyby chtěli, můžou si vesmírnou sklenici vytisknout hned teď,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků