Hlavní obsah
Geroge Harrison se učil na sitár u renomovaného mistra Raviho Šankara. Foto: Profimedia.cz

Sitár George Harrisona z Beatles se vydražil za 1,4 miliónu

Indický strunný hudební nástroj sitár, který vlastnil a používal kytarista britské skupiny Beatles George Harrison, se na dražbě ve Spojených státech prodal za 62 500 dolarů (asi 1,38 miliónu korun). Jméno úspěšného dražitele aukční síň nezveřejnila, informoval zpravodajský server BBC.

Geroge Harrison se učil na sitár u renomovaného mistra Raviho Šankara. Foto: Profimedia.cz
Sitár George Harrisona z Beatles se vydražil za 1,4 miliónu

Harrison si nástroj koupil v londýnském obchodě na Oxford Street v roce 1965, kde ho objevil při natáčení filmu Help. Později téhož roku ho použil během nahrávky písně Beatles Norwegian Wood. Sitár, který vyrobila renomovaná dílna v Kalkatě, nakonec Harrison daroval příteli své první manželky Patty Boydové.

Hudebník později vzpomínal, že v době, kdy skupina nahrávala píseň Norwegian Wood, ani nevěděl, jak se sitárem zacházet. Hledali ale nějaký neobvyklý zvuk, který by píseň Johna Lennona ozvláštnil.

„Zvednul jsem sitár, který tam ležel, a já ani nevěděl, co s ním,“ popisuje Harrison v dokumentech The Beatles Anthology. „Bylo to naprosto spontánní. Našel jsem tóny a zahrál je. Hodily se tam a fungovalo to.“

Sitár byl vydražen v přepočtu za 1,38 miliónu korun.

Foto: Profimedia.cz

Následující rok Harrison daroval sitár Georgi Drummondovi, příteli Boydové, během líbánek na Barbadosu. A v roce 1967 odjel do Indie, aby se naučil hrát na sitár u renomovaného mistra Raviho Šankara.

Šankar v rozhovoru s BBC v roce 2000 vzpomínal, jak poprvé slyšel skladbu Norwegian Wood – a zvuk sitáru ho rozhodně nenadchl. „Nemohl jsem tomu uvěřit. Znělo to hrozně divně. Představte si indického vesničana, jak zkouší hrát na housle, přestože neví, jak by měly znít,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků