Hlavní obsah
Výběr grilu záleží na mnoha parametrech. Foto: Profimedia.cz

Na dřevěné uhlí, plyn nebo elektřinu aneb Jak vybrat gril

Grilování už tak nějak patří k teplým jarním a letním večerům či prostě k posezením s přáteli nebo rodinou. Aby ne! Pokrmy z grilu jsou úžasně jednoduché a hlavně chutnají snad každému – připravit na něm můžete jak dobroty z masa, tak i zeleninu a šikovnější kuchaři zvládnou i nějaký ten dezert. Jak vybrat gril, který vám zajistí ty nejlepší kulinářské zážitky?

Výběr grilu záleží na mnoha parametrech. Foto: Profimedia.cz
Na dřevěné uhlí, plyn nebo elektřinu aneb Jak vybrat gril

Zahradních grilů, ale i těch vhodných pro použití v interiéru dnes najdete na trhu spoustu a každý typ má své přednosti i nějaké ty zápory. Obecně se dají grily dělit podle paliva, a to na tři základní skupiny – grily na dřevěné uhlí, na plyn a na elektřinu. Který bude ten pravý pro vás?

Nezaměnitelná vůně ohně

Snad nejrozšířenější jsou v českých domácnostech (respektive zahradách) klasické grily na dřevěné uhlí. Ostatně není divu. Manipulace s nimi je velmi snadná, gril nevyžaduje žádnou speciální údržbu a jeho obsluhu zvládne i začátečník. Navíc není nijak náročný na provoz, protože dřevěné uhlí, případně grilovací brikety, jsou k dostání nejen v hobby marketech, ale během sezony i v supermarketu. A co je pro milovníky grilování „nad ohněm“ asi největším přínosem, je neopakovatelná vůně a chuť masa.

Zahradní grily na dřevěné uhlí seženete v nejrůznějších velikostech, takže si vybere jak člověk, který pořádá velké zahradní párty pro spoustu přátel či rozvětvenou rodinu, tak pár, který většinou griluje jen ve dvou. Pořizovací cena grilu není tak vysoká jako u jiných typů (záleží nicméně na velikosti či značce). Mimochodem, na trhu seženete i grily s udírnou, díky nimž – jak už název napovídá – můžete kromě grilování pokrmy také udit, případně víceúčelové grily lokomotiva.

Výše zmíněné klady grilů na dřevěné uhlí jsou ovšem vykoupeny několika „vadami na kráse“. K těm nejvýznamnějším patří skutečnost, že při grilování nad dřevěným uhlím vznikají karcinogenní látky (v případě, že olej z pokrmu stéká přímo na uhlí), takže konzumace takto upraveného masa nepatří k nejzdravějším. Grily na dřevěné uhlí se také nedají příliš teplotně regulovat a vyžadují čas, než se uhlí rozpálí (nejsou tedy připraveny pro grilování okamžitě).

04_duben_Zbozi_Grilovani_1

1. Activa Lokomotiva 4v1, od 2699 Kč
2. Weber Master-touch GBS, 57 cm, od 7190 Kč
3. Fieldmann FZG 9000-U, od 259 Kč
4. Hecht Sentinel, od 3990 Kč
5. Campingaz Premium Barbecue Utensil Kit, od 1699 Kč
6. Campingaz 2 Series Classic L, od 3668 Kč
7. Weber Q 1200, od 7790 Kč
8. Compass Master Sheef Flame Tamer, od 5990 Kč

Pro letní večírky

Především u lidí, kteří grilují opravdu často, nebo pro velké skupiny přátel (či široké příbuzenstvo) nabývají na oblibě grily plynové (seženete je buď jako klasické nebo RBS, či jako grily s lávovými kameny). K jejich nesporným výhodám patří chuť i vůně jídla podobná té z grilů na dřevěné uhlí, nicméně bez již zmíněného rizika vzniku karcinogenů.

Také ovládání zahradního plynového grilu zvládnete bez potíží (v podstatě se podobá ovládání plynového sporáku), začít grilovat můžete během několika vteřin – není třeba gril nejprve „roztopit“. Výhodou je i fakt, že můžete podle potřeby regulovat teplotu grilu. Navíc získáte nejen velkou grilovací plochu, ale u většiny modelů i plochy odkládací.

Ovšem velké rozměry většiny modelů plynových grilů mohou být občas i nevýhodou – to když potřebujete s grilem často manipulovat. Ačkoli bývají vybaveny kolečky, jejich přenášení/převážení z místa na místo nemusí být úplně snadné. Dále musíte počítat s tím, že je nutné dokupovat plynové lahve, jež nemusejí být na některých místech vždy snadno k dostání a také nejsou nejlevnější. Když už jsme u ceny – měli byste počítat také s vyššími pořizovacími náklady na plynový gril.

04_duben_Zbozi_Grilovani_2

1. Weber Q 1400 Stand tmavošedý, od 8855 Kč
2. Steba VG 350, od 4848 Kč
3. G21 P57629 grilovací nářadí, 6 ks, od 346 Kč
4. Tefal BG916834, od 6466 Kč
5. Campingaz Plancha BF L, od 4990 Kč
6. G21 sada na grilování špízů a kebabu, od 391 Kč
7. Tefal Optigrill+ GC712D34, od 3290 Kč
8. Sencor SBG 106BK, od 829 Kč

Když nemáte zahradu

Zatímco grily na dřevěné uhlí a plyn je možné používat pouze venku, ty elektrické se hodí i na balkon, či dokonce do bytu (záleží samozřejmě na modelu). Zahradní elektrické grily jsou, podobně jako ty plynové, větších rozměrů a bývají často vybaveny poklopem, díky čemuž je jídlo připraveno za kratší dobu než u klasických otevřených elektrických grilů. Ačkoli je v interiéru nevyužijete, pro větší sešlosti jsou ideální.

Naopak do domácnosti jsou vhodné elektrické stolní grily, díky nimž můžete připravit večeři doslova na stole a každý člen rodiny může „uzobávat“ přímo z rozpálené plochy. Stále oblíbenější jsou takzvané kontaktní grily, jež pokrmy opékají doslova z obou stran, takže jídlo je nejen krásně šťavnaté, ale také připravené mnohem rychleji. Zvláštní skupinu pak tvoří vertikální grily, které se hodí například na přípravu kuřete, špízů nebo třeba oblíbeného gyrosu.

Obsluhu zvládne každý, elektrický gril je navíc okamžitě připravený a není problém u něj regulovat teplotu (řada modelů má předdefinované programy například na steaky nebo zeleninu). Naopak za nevýhodu může být považována nutnost mít po ruce zásuvku, což především při grilování na zahradě může být problém. Ostatně také spotřeba některých modelů není právě nejnižší, což se může projevit na účtu za elektrickou energii. Nicméně lahodné pokrmy z grilu jistě uspokojí i ty nejnáročnější mlsné jazýčky.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků