Hlavní obsah
 

Francouzský důchodce chce překonat Atlantik ve velkém sudu

Za tři měsíce chce francouzský důchodce Jean-Jacques Savin překonat Atlantský oceán. Jako dopravní prostředek si ale bývalý vojenský výsadkář nevybral žádnou loď, nýbrž velký plechový sud, který by měly na cestě z Evropy do Ameriky pohánět jen mořské proudy. Vstříc dobrodružství vyrazil jednasedmdesátiletý Savin ve středu 26. prosince, informovala agentura AFP.

 
Francouzský důchodce chce překonat Atlantik ve velkém sudu

Speciální oranžový sud, který je tři metry dlouhý, 2,1 metru široký a váží 450 kilogramů, vyplul na cestu přes Atlantik z El Hierro, nejzápadnějšího ostrůvku Kanárských ostrovů. Savin by chtěl v útrobách velké kapsle doplout až do Karibiku a urazit tak zhruba 4500 kilometrů.

Na šesti čtverečních metrech má Francouz k dispozici lůžko, kuchyňku, malou kancelář a sklad. V něm má například husí játra či láhev bílého vína z oblasti Sauternes, které chce vypít na oslavu příchodu nového roku. Láhev červeného vína z oblasti Saint-Émilion hodlá otevřít 14. ledna, kdy oslaví 72. narozeniny. Pro případ, že by se během tříměsíční cesty nudil, může zaskleným otvorem ve dně sudu pozorovat ryby a další podmořské živočichy.

Kapsule byla postavena tak, aby odolala nárazům vln, ale i možným útokům mořských živočichů, především kosatek dravých. Aby mohl Savin komunikovat s pevninou či určovat svou polohu, napájí přístroje v sudu elektřina ze solárních panelů.

Na svůj projekt, který má rozpočet 60 000 eur (1,5 milionu korun), vybral Francouz peníze především pomocí crowdfundingových stránek, na kterých mohou lidé přispívat na různé projekty i menšími částkami.

Sud je spouštěn na vodu.

Foto: Jean-Jacques Savin, ČTK/AP

Cesta přes Atlantik není pouhým rozmarem 71letého důchodce, který sloužil ve francouzské armádě jako výsadkář, pracoval i jako pilot či strážce jednoho z afrických národních parků. Bude totiž během ní do oceánu vypouštět značky, které by měly vědcům pomoci při studiu mořských proudů.

Savin v rozhovoru poskytnutém agentuře AFP řekl, že mu zatím počasí na cestě přeje. „Pohybuji se rychlostí dvou až tří kilometrů za hodinu... Mám příznivý vítr až do neděle,” uvedl s tím, že jeho sud se nyní chová „velmi, velmi dobře”.

Bývalý výsadkář se připravujen na dobrodružnou cestu.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Kde přesně Savin se svým sudem přistane, zatím není jasné. „Možná (to bude) Barbados, i když bych byl rád, kdyby to byl některý z francouzských ostrovů, třeba Martinik nebo Guadeloupe,” poznamenal dobrodruh.

V jeho přání se ovšem ani tolik neodráží vlastenectví jako spíše čistě praktické důvody. Převezení oranžového barelu zpět do Francie by totiž v případě přistání na francouzském území vyžadovalo mnohem méně byrokracie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků