Hlavní obsah
Burger a hranolky z berlínské restaurace Dandy Diner. Vypadají standardně, ale jsou veganské... Foto: Profimedia.cz

Berlín - gastronomický ráj veganů

Berlín, evropské centrum techna, hipsterů, prudce rostoucího nájemného a levné turistiky se nyní stává metropolí veganství. Počínaje restauracemi přes „řeznictví” po seznamovací večírky pro svobodné, všechno je dnes stoprocentně bez živočišných produktů, píše agentura AFP.

Burger a hranolky z berlínské restaurace Dandy Diner. Vypadají standardně, ale jsou veganské... Foto: Profimedia.cz
Berlín - gastronomický ráj veganů

Zatímco Kurfürstendamm či třída Unter den Linden patří mezi nejznámější a nejfrekventovanější tepny Berlína, turista, který právě přijel, bude mít bezpochyby problémy s tím, aby na své mapce nalezl Vegan Avenue, skutečným názvem Schivelbeinerstrasse.

Vývěsní štíty ve čtvrti Prenzlauer Berg svědčí o tom, co dalo této ulici její přezdívku: je tu supermarket, kavárna, obchod s oblečením a s obuví, všechno výhradně veganské. Žádná vejce, žádný jogurt z kravského nebo kozího mléka, žádný med, ani žádná kůže nebo vlna.

Veganství, které vylučuje konzumaci každého produktu vzešlého ze zvířete či z jeho využívání i každého výrobku testovaného na zvířatech, zažívá mimořádný vzestup.

Více veganských restaurací než v Londýně

Podle internetového serveru Happy Cow, který údajně zahrnuje všechny veganské restaurace na světě, je v Paříži takových zařízení 24, v Londýně 40 a v Berlíně 60.

V Berlíně se začala tato tendence projevovat před několika lety, kdy zahajovaly provoz desítky podniků ročně. V roce 2008 mělo město podle federace německých veganů (VEBU) jen tři veganské restaurace.

Jak konstatuje místopředseda federace Sebastian Joy, toto hnutí se rozvíjí v celé Evropě, ale Německo a zejména Berlín jsou předvojem.

„Je to mladší a alternativnější město než Mnichov, Paříž nebo Londýn. Setkáme se tu s mnoha mladými majiteli start-up podniků, které rozvíjejí nové tendence. Je to jako sněhová koule: vegan přitahuje vegana a stále více jich sem přichází," říká Sebastian Joy.

Veganská pizzerie? Ale ano

Přesná statistika chybí, ale podle federace veganů je v Německu asi 900 000 stoupenců veganství, v Berlíně jich je zhruba 80 000. Jejich počet stále roste, ale zdaleka se neblíží 7,8 miliónu německých vegetariánů, kteří ze svého jídelníčku vylučují jen některé produkty živočišného původu.

„Pokud jde o nabídku, je Berlín dnes srovnatelný s New Yorkem, světovou metropolí v tomto oboru,” soudí profesor jógy a vegan Moritz Ulrich. Je zde všechno, od sójové zmrzliny po první stoprocentně veganskou pizzerii v Evropě.

„Myslím si, že se lidé stále více zajímají o původ toho, co mají na talíři," říká mladý podnikatel Johannes Theuerl. Ve svém veganském řeznictví nabízí mleté kuličky a pečené plátky ze seitanu, potraviny na bázi proteinů z obilí.

„Kromě snížení spotřeby masa rovněž pozorujeme, že lidé chtějí jíst sezónní a regionální potraviny," dodává. Posledním hitem jsou v Berlíně veganské večírky pro svobodné a osamělé lidi, jejichž pořadatelé slibují veselé zážitky při pojídání plátků tofu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků