Hudebně nadaný pradědeček i ve svých 98 letech hraje na dudy každý týden a chodí do průvodu s kapelou, kterou v roce 1969 pomáhal zakládat. Když dostal ve 14 letech první dudy od svého otce, bylo jasné, že zvítězí geny z otcovy strany, ačkoliv matka pocházela z Belgie. „Jsi Skot!” opakoval otec mladému Jamesovi.

Kromě hudby Beedie vyznává zdravý životní styl a vyhýbá se dokonce i tradiční skotské whisky. „Alkoholu neholduji a nekouřím,” potvrzuje hudebník, jenž během víkendů předává tradici dalším generacím. „Je příjemné ukazovat dětem něco z toho, co umím,” říká a sebevědomě přidává: „Myslím, že mi hraní jde docela dobře, ale samozřejmě se může najít někdo, kdo s tím tak úplně souhlasit nebude.”

ČTĚTE TAKÉ:
Stařenka oslavila sté narozeniny, za dlouhověkost vděčí párkům v těstíčku
Senior v Anglii chtěl poděkovat zdravotním sestrám a přinesl dort. Byl plný marihuany

Dudy považuje Beedie za velmi společenský nástroj. „Vždycky, když je vezmu do ruky a začnu hrát, schází se ke mně lidé, poslouchají a zastaví se na kus řeči,” vysvětluje, proč i v tak úctyhodném věku stále hraje.

Nebylo však daleko od toho, aby dudy pověsil na hřebík. Po pádu ze žebříku si před třemi lety zlomil několik žeber a poškodil plíce. Za tři měsíce už však vitální stařík pochodoval ulicemi s kapelou a vyhrával na všechny strany.