Před čtyřmi lety Christiana Kupera zaměstnání finančního poradce znechucovalo natolik, že jím sekl a vrhl se na něco zcela odlišného – gastronomii. Místo toho, aby si pronajal hospodu, pořídil si náklaďák, který předtím rozvážel zásilky internetového obchodu. Přestavěl ho na food truck, pojízdnou restauraci, a začal s ním kočovat po Hamburku. Předloni si pořídil druhý a najal si stejně starého špičkového kuchaře Topiase Rohdeho, který také prahnul po trochu dobrodružné změně.

„Začínal jsem s jediným autem. Daří se – dneska jich provozuji osm,“ svěřil se týdeníku Der Spiegel. Kreslená postavička Vincenta Vegena zdobí každý Kuperův vůz. Je to jeho nápad a slouží jako ochranná známka.

Nahrazují úspěšně klasický catering

Food trucky uspěly zejména po roce 2008, v době hospodářské krize, ve Spojených státech a teď se přelévají do Evropy.

„Považujeme se za legitimní dědice zmrzlinářských vozíků a pojízdných stánků s občerstvením,“ zdůrazňuje Kuper. Na rozdíl od stánků, kam si lidé většinou zaběhnou jen tak něco zakousnout, sázejí food trucky na plnohodnotný kulinářský zážitek srovnatelný s „kamennou“ restaurací.

„Kalendář na letošní léto mám zaplněný prakticky už od Velikonoc. Na svatbách, festivalech, firemních večírcích nahrazujeme klasický catering,“ dodává.

Food trucky zažívají rozmach po celé západní Evropě.

Food trucky zažívají rozmach po celé západní Evropě.

FOTO: Profimedia.cz

A je opravdu z čeho vybírat. V Norimberku nabízí restaurace na čtyřech kolech skvělé barbecue, ve Stuttgartu hned dvě firmy regionální specialitu Maultaschen - těstovinové taštičky plněné masem a zeleninou, ve Würzburgu se činí kuchař, jemuž na dovolené v Thajsku učarovala tamní kuchyně, v Mnichově prorazila šikovná podnikatelka, která se pod názvem Netolerantní Isi zaměřila na vše bez laktózy, mléčného cukru.

Čeho je moc, toho je příliš?

Německý svaz hotelů a restaurací netuší, kolik aut s restaurací na palubě křižuje Spolkovou republiku. Fabio Spennato (33), gastroblogger a provozovatel food trucku s neapolskou pizzou, jich na svém webu zaznamenal 184. Potvrzuje, že za úspěchem se – jak ostatně jinak – skrývá tvrdá práce.

„Zákon mi nedovoluje jen tak si kdekoli zaparkovat a začít ihned prodávat. Musím se o stání dohodnout s firmami, úřady, radnicemi, supermarkety, pořadateli hudebních festivalů. Když neuspěji, příště pro mě nebudou mít místo,“ podotýká s tím, že se na něj navíc vztahují zpřísněné protipožární předpisy, protože si sebou vozí dřevo pro pec.

Spennato se navíc obává, že konkurentů se vyrojilo až příliš. „To by mohlo vést k tomu, že se lidé dříve či později přesytí.“

A tak i Christian Kuper myslí na zadní vrátka. V dubnu otevřel v Hamburku svou první „kamennou“ restauraci. Pro případ, že by zlaté časy food trucků ustaly.