Sběratelské předměty nejsou levným hobby. Zcela běžně stojí tisíce až desetitisíce korun. Limitované jsou nejčastěji několika stovkami až tisíci kusů a na každý trh se jich dostává jen omezené množství. Japonský klenotník Tanaka Kikinzoku však nyní vytvořil pravý sběratelský unikát - na prodej je totiž skutečně jen jeden jediný kus.

Maska asi nejznámější záporné postavy série, Darth Vadera, je jedním z nejtypičtějších předmětů, které se ve sbírkách milovníků Star Wars objevují. Jenže ta od japonského klenotníka je vyrobená ze zlata. Kompletně - není pouze pozlacená.

Jistě už přemýšlíte, kolik takový předmět stojí. Vlastně dost možná jste si do této části článku sjeli hned po přečtení titulku. Na zlatou masku od Tanaky Kikinzoka nestačí statisíce ba ani jednotky miliónů korun. Cena totiž činí 154 miliónů japonských jenů, což je v přepočtu zhruba 34,1 miliónu korun.

15 kilogramů zlata

Klenotník se výjimečným počinem prý rozhodl oslavit 40. výročí Hvězdných válek. Na jeho obranu se však jistě sluší říci, že na výrobu tohoto kousku padlo 15 kilogramů zlata.

Maska váží úctyhodných 15 kilogramů.

Maska váží úctyhodných 15 kilogramů.

FOTO: Profimedia.cz

Maska bude na prodej 4. května, který je známý jako Den Star Wars. Klenotník plánuje vydat ještě upomínkové zlaté mince v ceně zhruba od 30 000 do 270 000 korun. Jenže koho by zajímaly mince, když vidí helmu Darth Vadera...