Za projektem, jehož cílem je převýchova vězňů pomocí šití, stojí devětadvacetiletý Bretonec Thomas Jacob, absolvent obchodní školy v Paříži. Značka, kterou založil, se jmenuje Pieta. Nápad se zrodil v roce 2012, když doprovázel přítele vyučujícího francouzštinu ve věznici San Pedro.

„Navrhl jsem správě věznice, aby tady zřídili dílnu, kde by se šily oděvy," říká Jacob, který spoléhal na to, že vězni budou mít zájem nějak využít dobu trávenou ve vězení. Správa věznice mu povolila přístup do zařízení San Pedro a Jacob se zároveň vzdal své činnosti pro luxusní značku Chanel. Po roce už vězni vyrobili konkurenceschopný model vysoké kvality.

Pieta se inspiruje Michelangelovou sochou, která představuje poslední etapu před vzkříšením, obrodu člověka, který se nevzdává, říká Jacob. Je to naděje pro vězně, dodává a zdůrazňuje, že se inspiroval vězením, temnou stránkou lidské bytosti.

Prodávají na internetu

Jacob oděvy navrhuje a vězni je pak šijí. „Chtěl jsem, aby se všechno dělalo ve věznici," říká Jacob. Skupina vězňů právě předvádí kolekci pro letošní rok, která se bude prodávat na internetu.

Střih a design oděvů, vyráběných z bio bavlny a přírodních materiálů, se inspirují především ruským konstruktivismem, průmyslovými motivy a motivy připomínajícími vězeňský svět: řetězy, tlampače, šicí stroje. Logo Piety tvoří vězeňské mříže. Značka se prodává od roku 2013 v New Yorku a v Paříži. Týdně se v průměru vyrobí 100 triček a během tří let si jich zákazníci objednali téměř 13 000, říká Jacob.

„Mezi vězni panují dobré vztahy a Thomas si dokázal získat naši úctu. Nechává nás, abychom se sami rozhodovali. Velmi si toho vážíme," říká šestačtyřicetiletý Santos Arce Ramos, který střihá látku. Za loupežné přepadení si odpykává 18 let vězení.

Šicí stroje místo drog

„Je to jako puzzle," dodává vězeň a střihá látku na rustikálním stole v takzvané laboratoři, dílně o 50 metrech čtverečních umístěné v jedné zóně věznice, kde před 30 lety vypukla jedna z největších vzpour vězňů v Latinské Americe. Ve střetech s policií tam přišlo o život více než 100 vězňů z teroristické maoistické organizace Světlá stezka.

Dnes je tam šest šicích strojů a dva stoly na střihání látky, kterou jim Thomas dvakrát týdně přináší. Každý z vězňů dostává určité procento ze zisku. To jim pomáhá podporovat své rodiny, říká sedmašedesátiletý Carlos Uribe, který si odpykává 15 let vězení za obchod s drogami: policie na jeho lodi objevila čtyři tuny drog.

„Potřebujeme lidi jako je Thomas, kteří nám důvěřují. Práce nám pomáhá v tom, abychom zase našli svou hrdost a byli užiteční a abychom mohli posílat peníze našim rodinám. Netrávíme tady čas v nečinnosti," říká.