Je těžké přesně určit, kde lezení po čtyřech vymysleli, nicméně v čínském městě Čeng-čou je to sport značně rozšířený a evidentně oblíbený, v tamních parcích se mu věnují tisíce lidí. Kromě kvalitní běžecké obuvi je pro lezení (anglicky crawling) potřeba nasadit na ruce kvalitní zesílené rukavice. Podobný pohyb si oblíbili také v Austrálii, kde mu říkají crunning.

Slovo vzniklo spojením slovesa crawl (lézt) a podstatného jména running (běhání). Propagátorem tohoto pohybu je fitness trenér Shaun McCarthy ze státu Victoria.

Bez rukavic to nejde

„Je to jedinečná šance, jak ve stejnou chvíli posilovat horní část těla spolu se spodní. Po polovině kilometru jste naprosto vyčerpaní. Je to hodně dobré pro stehna, jak jsem zjistil, po pár dnech začínají svaly pěkně nabývat na objemu,“ uvedl McCarthy v rozhovoru pro News.com.au.

„Opravdu potřebujete hodně kvalitní rukavice. S holýma rukama byste to určitě dělat nechtěli, musíte si ochránit prsty na rukách. Jinak to lze dělat v jakýchkoli teniskách, ale rukavice jsou opravdu nezbytné,“ zdůraznil McCarthy.