„Když si vezmeme to, co v Británii rozhodně nelze opominout, patří sem Buckinghamský palác, poštovní schránky a fish and chips," tvrdí se vší vážností Andy Gray, mluvčí National Fish and Chips Awards, jež už 27 let udílí cenu za nejlepší rybu s hranolky v zemi.

Když se tato soutěž konala naposledy, letos koncem ledna, zúčastnilo se jí na 2000 výrobců. V Británii je celkem na 10 500 prodejních míst nabízejících tuto pochoutku.

To ukazuje nebývalý zájem o tento pokrm, jenž se zrodil před téměř dvěma stoletími někde mezi Manchesterem a Londýnem. Jednu dobu byl částečně vytlačen kebaby, kari či hamburgery, které byly k dostání na stáncích, jež v zemi vyrostly jako houby po dešti.

Vše čerstvé

Letos si odnesl palmu vítězství podnik Frankie's ležící u moře v Brae na Shetlandských ostrovech na severovýchodě Skotska, který už loni skončil na druhém místě. Jaké je jeho tajemství? Všechno máme čerstvé, prohlašuje jeho majitel John Gold a vysvětluje, že se zásobuje přímo u rybářů lovících v Severním moři.

Kromě toho záleží vše ostatní na tom, jak je ryba obalena v těstíčku a jak se smaží v oleji rozpáleném na 190 stupňů, aby získala křupavou kůrčičku. Pokud jde o brambory používané ke smažení, musejí být zároveň pevné a ne příliš sladké. Hranolky jsou poněkud tlustší.

„Není v tom žádné tajemství, prostě je třeba dělat všechnu práci přesně," uvádí Pat Newland, majitel restaurace Poppies, kterou si před čtyřmi lety otevřel v londýnské čtvrti Shoreditch. Také on zdůrazňuje kvalitu a čerstvost používaných surovin.

Mnoho tuku

V jeho restauraci se host ocitá v prostředí z 50. let minulého století, kde Newland začínal již v jedenácti letech pracovat. Tenkrát řezal noviny, které původně sloužily jako kornout na rybu s hranolky a odsávaly přebytečný tuk, v němž se můžete koupat.

V reakci na výtky týkající se velkého množství tuku federace výrobců pokrmu National Federation of Fish Friers (NFFF) zdůrazňuje, že ryba je jídlo mnohem zdravější než jiné, a udílí rady svým členům, jak snížit počet kalorií obsažených v tomto pokrmu.

„Jsou-li však porce příliš velké, sní zákazník velké množství tuku a vysoký počet kalorií, ačkoli jinak tento pokrm může být zdravý," připouští NFFF na svých internetových stránkách.

Ryba s hranolky dobře obstojí v době módy "comfort food", tedy jídel, která nám přinášejí potěchu, radost či uspokojení, jsou spojena s naším dětstvím a často jsou velmi kalorická, a dokonce se dostávají na stoly nejlepších restaurací.