Pod drobným fotoaparátem s označením M-P Typ 240 Safari edition se ukrývá velmi slušná výbava, která nadchne kdejakého fotografického geeka. Ne však tak už amatéra, který pokukuje po svém prvním fotoaparátu. Objektiv, který osazuje vojensky chladné tělo, je totiž pevný, což nebývá zas až tak běžné. Leica Summicron-M 35mm/f2 ASPH v celokovovém provedení k vojensky vzhlížejícímu tělu skvěle ladí. Začátečníka, který si chce vše při focení přibližovat, ale nepotěší.

Vršek těla vskutku vypadá, jako kdyby vzniknul před půlstoletím.

Vršek těla vskutku vypadá, jako kdyby vzniknul před půlstoletím.

Je pěkné, že krytka objektivu je kovová, popruh je z kravské kůže a zákazník dostane navíc ještě odpovídající kožený obal na SD karty a na vizitky. Jenže za předprodejní cenu 9990 dolarů, tedy bezmála čtvrt miliónu korun, je to stále ukrutně málo. Výrobce i tak věří, že se limitovaná edice 1500 kusů prodá bez potíží.

Jednoduchost a strohost. Německý odkaz fotoaparát nezapře.

Jednoduchost a strohost. Německý odkaz fotoaparát nezapře.


Retro vyšlo na výbornou

Ačkoliv jistá strohost těla fotoaparátu dohromady s jeho barvou a kovovým objektivem dává najevo spíše vojenské vzezření, Leica si stojí za tím, že vše připomíná spíše safari. Pravdou je, že retro vzezření 60. let minulého století se podařilo dokonale a fotoaparát nápaditě připomíná přístroje, které používala tehdy armáda. I těch bylo tehdy vyrobeno jen málo a dnes jde o ceněné kousky.

Fotoaparát je prý skvělý na cestování po světě. Nezapomeňte ale na dobrou pojistku.

Fotoaparát je prý skvělý na cestování po světě. Nezapomeňte ale na dobrou pojistku.

Nutno říci, že nejde jen o výjimečný retro design s mnoha krásnými detaily, které si zákazník platí. Ačkoliv je totiž design retro, technické parametry fotoaparátu jdou hrdě s dnešní dobou. Možnost natáčení full HD videí asi nepřekvapí, podobně jako třípalcový TFT displej. Potěší však jistě 24MP čip Leica MAX, který je tím nejlepším, co výrobce pro obdobné fotoaparáty nabízí.