Podle druhého největšího  producenta piva na světě, společnosti SABMiller, konzumace piva v Evropě klesá a naopak stoupá v zemích, kde žijí většinově muslimové. Data organizace Euromonitor International monitorují prodeje v 80 zemích na světě a ukazují, že Evropa je i nadále pivní velmocí. A na samotném zlatém hrotu pivní evropské pyramidy je stále Česká republika, kde se aktuálně konzumuje 143 litrů piva na osobu ročně.

Avšak vzhledem k tomu, že je Čechů jen něco přes 10 miliónů, tak v celkových číslech konzumace logicky zaostáváme. Není pak překvapivé, že nejvíce piva se ročně vypije v Číně – celkem 54 miliard litrů. Kdyby se to však rozpočítalo na jednotlivé obyvatele, průměrný Číňan vypije pouze čtyři litry piva ročně.

Jednou z pivních velmocí je pak samozřejmě také Německo, kde lidí pijí v průměru 110 litrů piva ročně a celkem zkonzumují skoro devět miliard litrů. Trochu možná zklamali Britové, kteří vypili 4,3 miliardy litrů, což představuje „jen” 67 litrů piva na hlavu ročně. Důležité je však dodat, že Britové pijí zase obecně dražší piva.

Muslimové pijí nealkoholická piva

Z deseti zemí, kde jdou prodeje piva nejvíce nahoru, je sedm zemí obýváno převážně muslimy. Prodeje stoupají třeba v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Indonésii či Íránu. I zde je však poměrně jednoduché vysvětlení. Ačkoliv i zde se konzumují alkoholická piva, prodeje v těchto zemích podle analytika Spirose Malandrakise táhnou piva nealkoholická, která se do statistik počítají také.

Dramaticky pak narůstá konzumace piva ve středoamerické Guatemale, kde v posledním roce stoupla o 20 procent.

Deset zemí konzumujících nejvíce piva na hlavu ročně (v litrech)
1.
Česká republika
143
2.
Německo
110
3.
Rakousko
108
4.
Estonsko
104
5.
Polsko100
6.
Irsko
93
7.
Rumunsko
90
8.
Litva
89
9.
Chorvatsko82
10.
Belgie
81
 
 Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: