Fin Kari Poikolainen pracoval jako expert v oblasti alkoholu ve Světové zdravotnické organizaci. Tam analyzoval desítky let výzkumů, které měly za cíl stanovit, jaký má alkohol vliv na lidské tělo.

A jaký je tedy výsledek? Alkohol prý tělu škodí pouze ve chvíli, kdy tělo pozře 13 jednotek denně. To odpovídá zhruba pěti půllitrům piva nebo zhruba litru vína denně. Poikolainen přitom dodal, že je podle něj zdravější pít více než aktuální doporučený denní maximální příjem alkoholu než nepít vůbec. Informoval o tom britský Daily Mail.

Ne všichni souhlasí

„Důkazy hovoří jasně. Je to tak, že normální pití alkoholu je lepší než abstinování a naopak silné pití alkoholu je horší než abstinování. Úměrná dávka alkoholu je přitom jiná, než jaká jsou dnešní doporučení,” zdůraznil Poikolainen.

Netrvalo však dlouho a s tvrzením vědce začalo mnoho jiných odborníků polemizovat. Julia Manningová z organizace 2020Health uvedla pro britský deník, že tvrzení finského vědce nepřispívá do plnohodnotné diskuse. „Činí velká tvrzení, pro která nevidíme žádné důkazy. Alkohol je toxin a rizika převažují benefity,” reagovala.