Od blýskavých nebeských globů s drahokamy přes rotující zlatý globus se tato zeměpisná pomůcka nyní přeměnila v něco mnohem víc než jen geografický referenční bod. Nejnovější model ručně vyrobil mistr ve svém oboru - Replogle. Globus obsahuje neuvěřitelných 28 000 zaznamenaných míst, což z něj bezpečně dělá nejpodrobnější globus rozumných rozměrů na světě.

Pro srovnání: na vašem běžném globu najdete přinejlepším 4 000 lokací. Globus je vzhledem ke své velikosti určený k umístění na podlaze. Váží i s podstavcem bezmála 30 kilogramů. Najdete na něm detaily jako nikdy předtím - od skotského provinčního města Ayr až po pevninskou šíji Kra v Thajsku nebo panamské souostroví Las Perlas.

FOTO: Replogle

Aby se dal globus přemístit do kteréhokoliv pokoje, je ukotven do ručně vyrobeného mahagonového rámu a pohybuje se tiše po čtyřech kolečkách. Kompletace ručně vyrobené topografické mapy vyžaduje podle výrobce celých 40 hodin. Mapa je pak nasvícena zevnitř díky jednoduché 75W žárovce.

Starobyle vyhlížející oceán a desetibarevné politické rozdělení jsou orámovány pevným mosazným poledníkem, na němž je každý stupeň ručně vyrytý a kalibrovaný. Světlo se rozsvěcí a zhasíná pevným mosazným kroužkem a jasnost lze regulovat ve třech úrovních. Cena globu je 13 000 dolarů, tedy něco málo přes čtvrt miliónu korun.