„Čekali jsme jedenáct let, protože jsme nechtěli točit rychlokvašku,” řekl ve čtvrtek na besedě režisér snímku Jiří Strach. Dodal, že podnětem k natáčení byl na konec scénárista Marek Epstein, který chtěl, aby se dostali čert s andělem mezi lidi s rohy a křídly. „A to jde jen jeden den v roce. V předvečer Mikuláše,” pokračoval Strach.

anděl páně

Besedy k filmu se zúčastnili zleva Jiří Strach, Stanislav Majer či Jiří Dvořák

FOTO: Petr Hloušek, Právo

 Premiéra v prosinci

Snímek volně navazuje na divácký hit Anděl Páně. Jeho premiéra je naplánovaná na první prosinec. Režisér při natáčení díla vsadil především na oblíbené postavy: popleteného anděla (Ivan Trojan) a čerta pokušitele (Jiří Dvořák). Právě oni hýbou hlavním pohádkovým dějem.

Nebudou chybět ani Vica Kerekes, Anička Čtvrtníčková a Vojta Dyk.

Z natáčení: Vica Kerekes, Anička Čtvrtníčková a Vojta Dyk

FOTO: Česká televize, Marlene Film Production

Anděl Petronel stále pracuje u nebeské brány, ale je přesvědčen, že by si zasloužil lepší službu. Jeho věčný pokušitel, čert Uriáš, jej proto ponouká, aby utrhl jablíčko ze stromu poznání. Dostanou se do sporu a v potyčce se vzácné ovoce skutálí až na Zemi. Co se dá dělat, musejí spolu opět za ním mezi smrtelníky.

Jiří Bartoška a Viktor Antonio během natáčení

Roli z 'jedničky' si zopakoval Jiří Bartoška.

FOTO: Falcon

Tam je právě předvečer svátku svatého Mikuláše. Povedená dvojka se proto zamotá do podivuhodného reje. Setkávají se s malou Anežkou a její krásnou maminkou Magdalenou, s partou nepoctivých koledníků, vydřiduchem Košťálem i se sympatickým Párkařem.

Režisér Jiří Strach s Ivanem Trojanem a Aničkou Čtvrtníčkovou ve Vile Barrandov Studio.

Režisér Jiří Strach s Ivanem Trojanem a Aničkou Čtvrtníčkovou ve Vile Barrandov Studio.

FOTO: Milan Malíček

Čeká je řada lidských i „božských“ zkoušek. Aby zjistili, že cesta k poznání sama sebe vede především přes přátelství, lásku a schopnost odpouštět.

anděl páně

Beseda s diváky na karlovarském festivalu: Petr Čtvrtníček s dcerou Aničkou

FOTO: Petr Hloušek, Právo

 Herci hodně běhali

Herci se při představení projektu ve Varech shodli, že oproti jedničce se ve dvojce hodně fyzicky nadřeli. „Režisér měl zvláštní úchylku - miloval scény, v nichž běháme. Běhali jsme v půlmetrových sněhových závějích, na dlažebních kostkách, v Ledči, na Kvildě... Trojku s ním rozhodně točit nebudu,” uvedl Trojan s nadsázkou.

Zahrála si i Lucie Bílá.

Zahrála si i Lucie Bílá.

FOTO: Falcon

To, že natáčení místy připomínalo běžecký trénink, potvrdili také představitelé dalších rolí. Vedle Dvořáka, tedy Trojanova parťáka, také Marek Taclík a Stanislav Majer. Právě oni totiž povedenou nebesko-pekelnou dvojici na Zemi pronásledují.

Čert v nebi?

„Diváci se mohou těšit i na hvězdy v menších rolích. Jsem moc vděčný, že nám svůj den věnovali například Viktor Preiss, Lucie Bílá, Jiřina Bohdalová, Martin Huba... Mohl bych pokračovat,” shrnul Strach.

Stanislav Majer, Jiří Dvořák a Ivan Trojan

Stanislav Majer, Jiří Dvořák a Ivan Trojan

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dodal, že celých těch jedenáct let od natočení jedničky - jako praktikující katolík - vymýšlel vtipy na Boha, jeho pravidla, nebe či peklo. „Nápadů byla spousta. Ani po jedničce se na mě nikdo z mého okolí nezlobil. Největší teologická výhrada zněla: co dělá čert v nebi? Ta je na místě, vím. Jenže já vždy odpovídal: je to přeci pohádka!”

Herec Ivan Trojan s režisérem Jiřím Strachem ve Vile Barrandov Studio.

Herec Ivan Trojan s režisérem Jiřím Strachem ve Vile Barrandov Studio.

FOTO: Milan Malíček