Hlavní obsah
Hotel Thermal a jeho slavný červený koberec Foto: Jan Handrejch, Právo

Vary: Hvězdy červeného koberce potvrdily, že nestárnou

Další ročník mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech skončil. Na ten s číslem 47 dorazily opět velké filmové hvězdy. Letos byly vidět hodně dámy. Ty nejobletovanější - Helen Mirrenová a Susan Sarandonová - ukázaly, že jim krása s roky příliš neubývá.

Hotel Thermal a jeho slavný červený koberec Foto: Jan Handrejch, Právo
Vary: Hvězdy červeného koberce potvrdily, že nestárnou

Všechny největší filmové stars se prošly po červeném koberci vedoucím k Velkému sálu hotelu Thermal. Byly milé. Podepsaly se vyvoleným. Smály se. Mávaly. A vůbec dávaly najevo, že do Varů dorazily rády.

První velkou hvězdou festivalu byla britská herečka Helen Mirrenová.

Mirrenová v zajetí fanoušků

Foto: Milan Malíček, Právo

Do lázeňského města si poslední červnový pátek přivezla svého slavného manžela, režiséra Taylora Hackforda. Pohodový pár nadchl nejen fanoušky, ale také produkci a novináře.

Helena Mirrenová a její muž Taylor Hackford na sobotní tiskové konferenci vychutnávali čaj.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Odjížděli v neděli odpoledne a už délkou pobytu dali najevo, že i jim se ve Varech opravdu, ale opravdu líbilo.

Ani poté si karlovarská kolonáda od hvězd neoddychla. Filmovou akci si užíval třeba dánský herec Bo Larsen. Snímek Hon, v němž hrál, dlouho vedl Diváckou cenu Práva. Na konec však skončil třetí.

Dánský herec Bo Larsen zastupoval mužskou populaci v přehlídce karlovarských hvězd.

Foto: Milan Malíček, Právo

České fanynky jistě zaznamenaly přítomnost Vojty Dyka. Ten se dokonce zapojil i do tradiční soutěže Festivalového deníku - najdi věc celebrity. Věnoval do ní tepláky, které později šťastný divák skoro očichával. Shrnul, že je herec a muzikant určitě předem vypral.

Vojtěch Dyk

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jedna z největších delegací dorazila do lázeňského města k českému snímku Polski film. Byli vtipní. Bylo jich hodně. A hodně se také mluvilo o jejich díle. Co je fikce? Co se skutečně stalo?

Delegace k Polskému filmu

Foto: Milan Malíček, Právo

Otázek padlo hodně, odpovědí na ně také. Mystifikace ale převládla. Divákům tak nezbývá nic jiného, než se jít do kina podívat a rozhodnout se sami, jak to mají Češi a Poláci vlastně mezi sebou.

Jan Budař si vše na tiskovce fotil. Žertoval a stále mlžil.

Foto: Milan Malíček, Právo

Křehká íránská herečka Leila Hatamiová zase ve Varech připomněla, jak těžké je natáčet v zemi, kde není svoboda.

A vysvětlila rovněž českému publiku třeba to, že v muslimském světě je obtížné nějak vizuálně rozlišovat ženské role, neboť musí mít jejich představitelky zahalené hlavy.

Íránka Leila Hatamiová uvedla ve Varech snímek Poslední krok. Film Rozchod Nadera a Simin, v němž hrála jednu z hlavních rolí, přitom získal Oskara.

Foto: Milan Malíček, Právo

Hatamiová proto měla v oskarovém snímku Rozchod Nadera a Simin vlasy nabarvené načerveno, které vykukovaly z pod ležérních přehozů hlavy. A proč červená?

"Kdybych byla blondýna, vypadalo by to příliš povrchně. Černá je zas moc seriózní. Červená je rozumně někde mezi tím," vysvětlila Hatamiová pro Festivalový deník.

Leila Hatamiová zvolila pro rozhovor v Karlových Varech bílou pokrávku hlavy.

Foto: Milan Malíček, Právo

Festivalové publikum také dlouho tleskalo olympioničce Věře Čáslavské. Ta přijela do Varů s režisérkou Olgou Sommerovou. Společně uvedly dokument s všeříkajícím názvem Věra 68 zachycujícím život jedné z žijících československých legend.

Dvě velké dámy v obětí: nejúspěšnější česká, respektive československá sportovkyně všech dob Věra Čáslavská, a úspěšná dokumentaristka Olga Sommerová.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Další velkou hvězdou letošního festivalu se stala Američanka Susan Sarandonová. Ta dorazila na festival ve čtvrtek po poledni. Hned si měla co říci s prezidentem akce Jiřím Bartoškou.

Susan Sarandon a Jiří Bartoška ve Varech

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nikoho nenechala na pochybách, že je rázná žena, že opravdu volí demokraty a jako dítě z velké rodiny zvládá chaos.

Susan Sarandonová jde uvést Jeff, který žije s mámou.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Sarandonová uvedla na festivalu film. Moc jí to slušelo. Přiznala se, že ráda pomáhá nezávislým producentům a že je to v Hollywoodu opravdu těžké s výchovou dětí.

V pátek tleskali lidé v Mětském divadle ve stoje zase české herecké legendě - Josefu Somrovi. Ten převzal jednu z hlavních cen festivalu, tu prezidentskou. Usmíval se a děkoval.

Josef Somr převzal Cenu prezidenta festivalu za přínos českému filmu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Do Varů dorazil ráno v dobré náladě a vítal se na každém kroku se svými kamarády a známými. Patří k nim i prezident festivalu Jiří Bartoška.

Dva staří přátelé - herci Josef Somr a Jiří Bartoška

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ten netajil obdiv, který k Somrovi chová: "Pepíčka znám od jednašedesátého roku, kdy nastoupil do angažmá v Pardubicích a jako student gymnázia jsem se na něj chodil s obdivem koukat."

Svůj velký den ve Varech měla v pátek i vycházející hvězda amerického filmu, teprve třináctiletá Kara Haywardová. Mladá, hravá a milá. Zájem novinářů si evidentně užívala.

Kara Haywardová

Foto: Jan Handrejch, Právo

Třeba bude patřit mezi ty herce, pro něž byly Vary jednou z prvních štací na cestě k megakariéře. Zdejší prameny v minulosti totiž ochutnávali v té době začínající herci.

Za několik let je už znal celý svět a nyní patří k nejlépe placeným tvářím své profese.

Mladá, krásná a neuvěřitelně milá. Taková byla na festivalu v roce 2002 Keira Knightley.

Foto: KVIFF

Scarlett Johanssonová dorazila do Varů v roce 2001.

Foto: KVIFF

A asi největší hvězda? Poznáte ji?

Psal se rok 1994 a do Varů přijel mladíček Leonardo DiCaprio

Foto: KVIFF

A mimochodem. Karlovarské prameny mají vliv i na kariéru Čechů. Vyprávět by mohl třeba nynější ministr dopravy Pavel Dobeš. Ten si před lety přivydělával na festivalu jako brigádník a s žertem pro Právo shrnul, že mzdu jako mladík "propil".

Pavel Dobeš - z ministra brigádníkem

Foto: KVIFF

Teď rozděluje miliardy. Třeba si vzpomene na své začátky a brzy povede do Varů nová dálnice...

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků