Hlavní obsah

Ozvěny karlovarského filmového festivalu startují v Praze

Již pojedenácté přinášejí pražská kina Aero a Světozor filmovým fanouškům Oficiální ozvěny MFF Karlovy Vary. Začínají v sobotu večer a do 21. července nabídnou čtyřicítku snímků, které ve Varech nadchly.

Ozvěny karlovarského filmového festivalu startují v Praze

"Máme radost, že se letos objevilo tolik kvalitních filmů. Pro mě jako dramaturga je každoročně velmi příjemnou povinností pro naše milé diváky vybírat ty nejlepší filmové perličky z karlovarského festivalu. Věřím, že si z tak bohatého programu vybere každý něco,“ říká dramaturg kin Aero a Světozor Ivo Andrle.

40 filmů z celého světa

V Praze se v rámci Ozvěn představí hned 40 zástupců festivalu vybraných z 204 celovečerních filmů z celého světa, rozdělených do 24 programových sekcí. Z toho 15 snímků mělo v Karlových Varech světovou premiéru.

Nesoutěžní hlavní program zastupuje povedený film Crazy Heart [celá zpráva] o stárnoucím osamělém countryovém písničkáři s oscarovým Jeffem Bridgesem v hlavní roli. Ze soutěžní sekce organizátoři vybrali české filmy 3 sezóny v pekle a Kuky se vrací [celá zpráva], drama Bratr a sestra anebo Jsou věci, které nevíš, debut o taxikáři v Teheránu.

Ze sekce Horizonty se představí intimní španělský film Moskytiéra [celá zpráva] a francouzský psychologický thriller Sladké zlo. Další oblíbená sekce Horizonty, která pravidelně představuje filmy, které si velmi dobře vedly na některém z nedávných světových festivalů, nabídne divákům hned 6 snímků.

Film Claire Denis a Single Man s Colinem Firthem

Mezi nimi italský snímek Dvojitá hodina, který získal na MFF v Benátkách cenu za ženský herecký výkon a ocenění pro nejlepší italský film, Na cestě, Lurdy, Ondine (mystický příběh s Colinem Farrellem), Sama v Africe francouzské režisérky Claire Denis a vynikající režijní debut slavného módního návrháře Toma Forda Single Man [celá zpráva] s Colinem Firthem a Julianne Moorovou, který vypráví o jednom dni v životě vysokoškolského učitele, který se vyrovnává se ztrátou partnera.

Z belgické kinematografie byl vybrán hravý snímek Pan Nikdo, ambiciózní a extravagantní sci-fi podobenství, kde se každá postava objeví ve snu někoho jiného. Pozornosti diváků by neměl uniknout film Kam se hrabe Hollywood - uhrančivý dokument dávající prostor vzpomínkám desítek herců, hereček, režisérů a producentů. Z jejich anekdot a šťavnatých ukázek ze zmiňovaných snímků se skládá obraz ojedinělého tvůrčího období, vyžívajícího se v nahotě, akci a děsu.

Kultovní Červené střevíčky i české filmy

Chybět nebudou ani zástupci z retrospektivní sekce věnované Michaelovi Powellovi a Emerikovi Pressburgerovi -  Černý narcis (1947), o skupině anglikánských jeptišek, které se snaží přebudovat v odlehlém koutě Himálaje bývalý harém na ošetřovnu, unikátně zrestaurované Červené střevíčky (1948) na motivy H. Ch. Andersena.

Z českých filmů Ozvěny uvedou Katku, Zoufalce, Český mír, Protektora a záznam opery o osudu Milady Horákové Zítra se bude v režii Jana Hřebejka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků