Hlavní obsah

Karlovarský festival zahájil kovboj Jeff Bridges bojující s vlastním sobectvím

Americký režisér Scott Cooper měl při výběru herců do filmu Crazy Heart, který zahájil karlovarský festival, mimořádně šťastnou ruku. Jeff Bridges dodává svým úsporným herectvím přesně potřebnou dávku emocí. Pomáhají mu i Robert Duvall a Maggie Gyllenhaalová ve vedlejších rolích.

Karlovarský festival zahájil kovboj Jeff Bridges bojující s vlastním sobectvím

Zpěvák Bad Blake objíždí malé sály za pár dolarů. Potřebuje zapomenout na zpackaný rodinný život i finanční problémy. Hledá útěchu v alkoholu a avantýrách s obstarožními venkovskými kráskami. Až když potká osamělou novinářku ze Santa Fe (Maggie Gyllenhaalová), vrátí se mu chuť do života a pod vlivem jejího malého synka si vzpomene, že by měl zavolat tomu vlastnímu, k němuž se kdysi zachoval velmi sobecky. Po 24 letech mlčení ale jeho syn nemá zájem.

Nechuť k nereálným happyendům dodává scénáři věrohodnost, současně ale příběh nedokáže ničím překvapit a výrazně se podobá filmu Wrestler (starý chlap, kariéra se hroutí, chce napravit rodinné vztahy a namáhavě si získává něčí důvěru, ale nakonec ji zase ztratí).

Přesto Crazy Heart funguje. Bridges boduje tím, jak se mu daří propojit uvěřitelný patos starého chlapa s nepatrným suchým humorem a navíc je tu velmi citlivé řemeslo (kamera, hudba). Melancholické záběry vysušené krajiny jihu USA doprovázené country baladami věrně odrážejí hrdinův chmurný vnitřní svět. Ale hudba, na které se podílel i proslulý T-Bone Burnett, hraje podstatnou roli téměř v celém filmu. Mnoho minut tvoří záběry z country koncertů a dialogy Bada Blakea s manažerem nebo s hlavním konkurentem Tommym Sweetem.

Starý svět kovbojů a moderní country 

Blake patří do starého světa osamělých kovbojů s kytarou, kteří měli blízko k blues a hráli vlastní písničky, do nichž vkládali skutečné emoce. Tommy je spíše úspěšný mladý zpěvák, který symbolizuje „moderní country“, čili komerční pop.

V jeho světě týmy více či méně talentovaných autorů nabízejí písničky hvězdě a ta je buď zahodí, nebo promění ve zvonivé mince. Tommy si s profesionálním cynismem  uvědomuje, že je celkem jedno, jaké písně natočí. “Napiš mi pár pásniček. Prodám dva milióny kusů jakéhokoliv alba,“ říká Blakeovi před koncertem.

A Blake statečně překoná své nabubřelé já a hity konkurentovi napíše. Poprvé v životě už to nedělá jen kvůli sobě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků