Hlavní obsah
Finalistky soutěže Česko-Slovenská MISS 2015 Foto: archiv Česko-Slovenská Miss

Štefan Švec: Zákon zachování hezkých holek

Když jsem byl ještě malý, bez vkusu a feministického povědomí, dívával jsem se rok co rok na soutěže Miss. A všiml jsem si, že vždycky fandím jen jedné nebo dvěma. Ať byly vystavované modelky sebesošnější, ať měly zuby vybělené třeba nehašeným vápnem, stejně jsem si vždycky vybral nějakou nejkrásnější a upnul se na ni...

Finalistky soutěže Česko-Slovenská MISS 2015 Foto: archiv Česko-Slovenská Miss
Štefan Švec: Zákon zachování hezkých holek

Dnes už jsem velký, mám manželku, a tak mě žádná Miss pochopitelně nezajímá. Automatický proces výběru ale funguje dál a zdaleka ne jen u mě. V jakékoliv skupině mladších žen na sebe strhne pozornost přítomných mužů jedna či dvě z nich. Je jedno, jestli jde o skupinu řeznic nebo roztleskávaček Sparty, takový je prostě zákon. Zákon náhodného houfu, neboť i kdybyste vedle sebe postavili deset vítězek takové nevyhlášené soutěže krásy, stejně z nich bude zase svítit jen jedna.

Nejsem dost ženou na to, abych mohl vědět, jestli to funguje i s chlapy. Počítám, že ano. Každopádně ale stejná skupinová dynamika rozprostírá lidi nejen podle přitažlivosti, ale i ve všem ostatním.

Kreslířka ToyBox namalovala komiks s názvem Moje kniha Vinnetou. Kniha je málo o Vinnetouovi a hodně o mladé squatterce s trošku nesnesitelnými rysy svatosti. Končí utopií, v níž lidstvo pochopí dobrotu a krásu squattování, přejde k vegetariánství a stane se otevřeným, laskavějším a tak nějak celkově lepším. Stejně jako každá jiná utopie je to bohužel nesmysl.

Když vezmete stovku squatterů, zbavíte je vnějšího nepřítele a necháte je nějaký čas bublat v jednom kotlíku, rozdělí se na konzervativní dodržovače pravidel, indiferentní masu a pankáče anarchističtější než ostatní. Jednoduše: začnou kopírovat běžné rozložení společnosti. Samozřejmě že v celku budou žít mnohem liberálněji, ale vztahy a boje o hodnoty budou podobné.

Kritik Štefan Švec

Foto: Petr Horník, Právo

Kdyby se skupině Islám v České republice nechceme skutečně povedlo zbavit všechny sluníčkáře občanských práv, jak její führeříček deklaruje, moc jí to nepomůže – za chvíli se zevnitř ní vynoří sluníčkáři noví.

Lidská tlupa má lišácký sklon formovat si muže a ženy, přitažlivé a nepřitažlivé, konzervativce a liberály, sportovce a filosofy či pacifisty a zelené mozky pořád přibližně ve stejném rozložení a vzájemných konstelacích. Je to dobře. Přinejmenším nám to zaručuje, že mladých krásných žen bude vždycky přesně tolik, aby mohli mladí zblblí mužové opěvovat jejich nedostižnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků