Hlavní obsah
Angela Merkelová a Vladimir Putin Foto: Profimedia.cz

Štefan Švec: Putin je Merkelová a obráceně

Knižní redaktoři vědí o literatuře všechno. Musejí to umět s texty i s autory, a proto jim literární teorie přijde někdy legrační. Když nějaký docent vylouhovaný ve strukturalismu začne tvrdit, že autor se svým dílem nemá nic společného, vyloženě vibrují smíchy. Protože redaktoři dovedou z textu odhadnout autora líp než psycholog z Rorschachova testu.

Angela Merkelová a Vladimir Putin Foto: Profimedia.cz
Štefan Švec: Putin je Merkelová a obráceně

Máte-li trochu praxe, vyčtete z jednoho delšího mailu vzdělání, náladu i povahu odesilatele. Někdy i jeho sexuální úchylku. A když někdo v debatě na Facebooku rozdrtí oponenta sžíravým popisem jeho odporné osobnosti, každý zkušenější redaktor pozná, že jen popisuje své vlastní temné já.

V polovině února pronesl Donald Trump před svými příznivci na Floridě projev, ve kterém média obvinil z šíření falešných zpráv. V tomtéž projevu si vymyslel teroristický útok ve Švédsku, k němuž nikdy nedošlo.

Když pochopíme, co tahle nenáhodná shoda říká o projevech politiků, můžeme bedlivěji sledovat, jak kdo mluví o svých nepřátelích.

Miloš Zeman a Jiří Ovčáček, kteří si teď řekli o další pětiletku, třeba rádi varují před elitami, které chtějí ovládat Českou televizi, a nepřipouštějí jiný názor než svůj. Andrej Babiš zase s oblibou zmiňuje zkorumpované kmotry, kteří vytunelovali tuhle zemi a jde jim jenom o vlastní kapsu.

Proruské servery u nás šíří „výzvu za mír“ Vladimira Putina, kterou měl napsat občanům EU. V této výzvě mluví Putin o tom, že evropští politici jsou opojeni svou nekontrolovatelnou mocí, šíří agresi vůči Rusku a že chtějí ovládnout ruské bohatství. Také samozřejmě touží způsobit válku, aby zachránili vlastní zoufalou ekonomickou situaci a mohli posílat syny evropských matek na Ukrajinu.

To by Rusko svým matkám nikdy neudělalo.

Štefan Švec

Foto: Milan Malíček, Právo

A co vyčítají svým oponentům naši liberální evropští politici? Donald Trump v jejich očích bohapustě lže, je populistický a tragicky nekompetentní. No a arciďábel Putin posílá do našich počítačů hackery, a hlavně vráží strašné peníze do propagandy a internetových trollů, kteří pomocí výmyslů a faulů matou lidi. Když si jako knižní redaktor uvědomím, co to říká o našich vlastních strategiích a špinavých zbraních, nepřipadají mi úplně silné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků