V roce 2008 koupila firma Prosečská investiční, kterou založili dva tehdejší jablonečtí zastupitelé (Ivo Bartoněk a současný fotbalový boss Miroslav Pelta) s manželkami, louky a pole za městem. Nový územní plán potom louky a pole překřtil na stavební parcely, čímž zněkolikanásobil jejich hodnotu, a šikovní majitelé pozemků začali plánovat výstavbu bytového komplexu Futurum. Proti je Osadní výbor Proseč, Občanské sdružení Proseč i architekti ze sdružení PLAC. Teď, když to vypadá, že developer může začít chystat bagry, se objevila studie o výskytu chřástala polního a dalších chráněných druhů zvířat a rostlin na prosečských loukách. Čeká se tedy na rozhodnutí krajského úřadu – jestli tamní úředníci chřástala uznají, nebude se na pozemcích smět stavět.

Ale o to vlastně ani tolik nejde. Chřástal nepřiletí na pomoc pokaždé, takže je důležité, abychom přemýšleli, v jakém Jablonci chceme žít – třeba co dobrého nám přinese, když bude město obrůstat novými a novými sídlišti. Architekti Chuchlíkovi to v nedávném dopise jabloneckým zastupitelům popisují názorně: „V roce 1930 žilo v Jablonci přes 50 tisíc lidí, přitom neexistovala sídliště a zastavěné území bylo o dost menší. Dnes ve městě žije o několik tisíc lidí méně, město je doplněné sídlišti, jejichž veřejný prostor je v dezolátním stavu, počet obyvatel vesměs klesá, ale zastavitelné území se dál rozšiřuje a město, místo aby investovalo do stávajících veřejných prostor, nemá problém s návrhem dalších.“

Štěpán Kučera

Štěpán Kučera

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Chuchlíkovi jsou přesvědčení, že jablonecký městský plán je v rozporu s politikou územního rozvoje České republiky, že mu chybí koncepce a že zastupitelé upřednostňují zájmy investorů před zájmem veřejným. Je to užitečné čtení, nejenom pro lidi z Jablonce.