Každý žánr někdy zažije svou zlatou dobu. Vymyšlené zprávy tu byly odedávna – v devadesátých letech u nás vycházel časopis Hrom, díky kterému v téhle republice pořád ještě pár lidí věří, že Hitler byl žena. Magazín MfD svého času proslul „objevy“ o českých politicích. Na Apríla občas zažertují deníky, na Silvestra se většinou odváže i Česká televize. Až dneska se ale z falešných zpráv stal průmysl hlavního proudu. Velké parodické servery jako The Onion, Free Wood Post nebo The Daily Mash zaměstnávají skvělé psavce, kteří dokonale vážným perem dokážou napsat ty nejzhůvěřilejší hovadiny. A jejich české nápodoby rostou jako houby po dešti. Povedlo se jim už vyrobit nejteplejší zmrzlinu na světě, přisoudit Putinovi volební vítězství při zisku 106 procent a zavést dálkové studium v pražských školkách.

Proč by nás měly falešné zpravodajské servery bavit?

Za prvé jsou vtipné. The Onion nedávno publikoval výsledky pětiletého výzkumu o tom, že lidé v dálce ve skutečnosti nejsou malilinkatí.

Kritik Štefan Švec

Štefan Švec

FOTO: Petr Horník, Právo

Za druhé, je to ráj pro odborníky na média. Falešní zpravodajci používají stylistické postupy skutečného zpravodajství lépe než praví novináři. Na jejich textech se dá skvěle pochopit vytváření iluze reality a serióznosti. Člověku dojde, jak moc ho zdánlivě objektivní popis manipuluje.

A za třetí: nejsou nebezpečné. Zatímco obrázky možná zkanibalizují psaní, Facebook komunikaci tváří v tvář a mobily zničí výrobu budíků, falešné zprávy těm pravým nekonkurují. A to přesto, že jsou často zajímavější a čtenější. Bez skutečných zpráv se totiž neobejdou, neměly by co parodovat.