Nejen odvahu, ale i skromnost prokázal Winton i v letech následujících. Jeho žena se o činu svého manžela dozvěděla až v roce 1988.

Právě tento záslužný čin, za který dostal jeho strůjce Řád T. G. Masaryka, si připomene i letošní ročník píseckého festivalu. Zúčastní se ojedinělého projektu Winton Train, který vyvrcholí 1. září 2009 vypravením speciální vlaku na trase Praha-Londýn.

Vlak by měl pvzbudit v mladých lidech odvahu

„Bude tak symbolizovat touhu po svobodě a jasné odmítnutí nacionalistické, náboženské či jakékoli jiné nenávisti, která bohužel dodnes vyvolává konflikty na mnohých místech světa,“ podpořil akci ministr kultury Václav Jehlička. „Vlak je vyvrcholení celého projektu, který je zaměřen i na to, povzbudit v mladých lidech odvahu dělat dobré skutky,“ dodala zástupkyně organizátora akce Zuzana Křížková.

Už letos se na MFSF Písek udělí Cena Nicholase Wintona jednomu z šesti nominovaných snímků – soutěžit budou americká Housenka, polský Janek, izraelské snímky Ticho a Zohar a české filmy Crashpoint a Tatínku!!!. V pátek si festival připomene i starší snímky Matěje Mináče: Všichni moji blízcí a Síla lidskosti – Nicholas Winton.