Hlavní obsah
Sedmikrásky Foto: AČFK

Jestli si pod pojmem „umělecký film” představíte čtyřhodinovou nudu, která nemá hlavu ani patu, možná oceníte náš výběr snímků, které vás nebudou nudit ani mást. Sedmikrásky, Melancholia a Umělec.

Sedmikrásky Foto: AČFK
Tipy na umělecké filmy, které vás nebudou nudit

 1. Sedmikrásky

Experimentální komediální drama v roce 1966 natočila Věra Chytilová. V hlavních rolích se představily Jitka Cerhová a Ivana Karbanová, které si zahrály dvě Marie, které se nudí, a proto se rozhodnou, že si najdou nějakou legraci. Motají hlavy starším mužům a chovají se všelijak „zkaženě“. Film byl v době premiéry přijat váhavě, protože se vymykal stylu, jakým byly snímky natáčeny. Proti vystupovali hlavně stoupenci komunismu.

2. Melancholia

Na Zemi se řítí jiná planeta a lidem dochází, že brzy zemřou. Každý se pod tíhou tohoto vědomí chová jinak. Režisér Lars von Trier si libuje ve zvláštních filmech, o kterých dumáte ještě dny poté, co je zhlédnete. Dvě hodiny dlouhé sci-fi drama natočil v roce 2011 a obsadil do něj například Kirsten Dunstovou, Charlotte Gainsbourgovou, Kiefera Sutherlanda nebo Alexandera Skarsgårda.

3. Umělec

Děj se odehrává v Hollywoodu v letech 1927 až 1932. Hlavní postava George Valentin je jedna z největších hvězd němého filmu. S nástupem mluveného filmu je ale jeho sláva otřesena. Přistoupí na zvuk, kterým opovrhuje, nebo upadne v zapomnění? Režisér Michel Hazanavicius v roce 2011 natočil tento romantický, téměř němý černobílý film v hlavní roli s Jeanem Dujardinem, který řekne za celou dobu jen dvě slova: "S radostí". Těmi snímek končí. Film se dočkal celosvětového kladného přijetí a získal mnoho cen včetně Oscarů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků