Hlavní obsah
Z filmu Jako letní sníh Foto: Zlínská filmová kancelář

Švehlík hraje učitele národů Komenského

Až do 21. června se na Zlínsku natáčí film Jako letní sníh režiséra Lubomíra Hlavsy. Vypráví o jedné z nejvýznamnějších českých osobností J. A. Komenském. O hlavní roli se rozdělili Alois Švehlík a David Švehlík.

Z filmu Jako letní sníh Foto: Zlínská filmová kancelář
Švehlík hraje učitele národů Komenského

Film má být uveden v kinech i v České televizi.

„Je patrné, že jako Češi se Komenským zabýváme méně, než by si tento génius pedagogiky skutečně zasloužil, tím spíš, že Komenský je uznáván po celém světě a ono známé přízvisko „učitel národů“ má své jasné opodstatnění,“ řekl režisér Lubomír Hlavsa, který se rozhodl představit život českého génia z poněkud neobvyklého úhlu pohledu.

Jako spojovací linku svého vyprávění zvolil setkání Komenského s malířem Rembrandtem van Rijn. Poslední vědecké výzkumy totiž ukazují, že právě tento umělec Jana Amose skutečně portrétoval.

O titul jeho rodné obce Komenského se přou Nivnice, Komňa a Uherský Brod. Tvůrci dokumentu se ale rozhodli točit na Zlínsku také díky podpoře, kterou projektu udělil Zlínský kraj. Pro natáčení si zde vybrali hned několik lokací.

„Štáb stráví nejvíce času na hradě Buchlov a v rožnovském skanzenu. Kromě toho navštíví i hrad Kurovice a lidové stavby v Rymicích. Celkem absolvuje v regionu devatenáct natáčecích dnů, a to včetně několikadenních ilustračních dotáček archiválií a přírodních lokací,“ uvedla Magdaléna Hladká ze zlínské filmové kanceláře.

Ve filmu se objeví také Igor Bareš, Milena Steinmasslová, Klára Issová, Vladimír Javorský, Simona Postlerová, Jenovéfa Boková a Eliška Křenková. Předpremiéra v kinech se chystá už na listopad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků