Hlavní obsah
Asi nejpopulárnější se stala retrokomedie z roku 1968 Pelíšky, z níž nejen pamětníci často citují. Miroslav Donutil hrál zarytého komunistu Šebka, Michael Beran jeho dospívajícího syna Michala (1999). Foto: Space Films

Od Světáků po Pelíšky aneb 10 českých filmů, které byste měli vidět

Jestli si chcete pustit kvalitní film, nemusíte pro něj chodit daleko. I v České republice vznikají úžasné celovečerní snímky. Připravili jsme pro vás deset tipů na české filmy - od Světáků po Pelíšky.

Asi nejpopulárnější se stala retrokomedie z roku 1968 Pelíšky, z níž nejen pamětníci často citují. Miroslav Donutil hrál zarytého komunistu Šebka, Michael Beran jeho dospívajícího syna Michala (1999). Foto: Space Films
Od Světáků po Pelíšky aneb 10 českých filmů, které byste měli vidět

1. Pelíšky

Režisér Jan Hřebejk v roce 1999 natočil dnes už legendární snímek vyprávějící o jedné české rodině a tom, co prožívá na konci šedesátých let. Ve filmu plném zábavných dialogů si zahráli například Jiří Kodet, Miroslav Donutil nebo Simona Stašová.

2. Kolja

Jímavý snímek, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, natočil v roce 1996 Jan Svěrák. Pojednává o postarším Františkovi (Zdeněk Svěrák), kterému zůstane na krku malý ruský chlapec Kolja (Andrej Chalimon). František, který rusky neumí, se ho snaží zbavit na úřadech, ale to mu nevyjde, a tak se o něj stará. Když pak ale o něj má přece jen přijít, najednou mu je to líto...

3. Marečku, podejte mi pero!

Tovární mistr Jiří Kroupa (Jiří Sovák) musí nastoupit do večerní průmyslovky, aby si udržel práci. Jenže záhy zjišťuje, že ačkoli doteď dělal ramena před studujícím synem, jemu samotnému škola vůbec nejde. Ve filmu režiséra Oldřicha Lipského z roku 1976 hráli například Jiří Schmitzer, Václav Lohniský nebo Milena Dvorská.

4. S čerty nejsou žerty

Pohádky, ty my umíme! S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana z roku 1985 vypráví příběh o zlé maceše, hodném synovi mlynáře, nafoukané princezně a hlavně dokonale ztvárněném pekle. Lucifera zahrál Karel Heřmánek. Pohádka je plná vtipných dialogů a hlášek, které zlidověly.

5. Samotáři

Příběhy sedmi mladých lidí se prolínají v hořkosladké komedii, kterou v roce 2000 natočil režisér David Ondříček. Samotáře ztvárnili například Jiří Macháček, Saša Rašilov a Ivan Trojan.

6. Světáci

Jak to dopadne, když se tři dělníci a tři prostitutky snaží chovat na úrovni? Režisér Zdeněk Podskalský v roce 1969 natočil geniální komedii s šesti hlavními postavami, které hráli Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Jan Libíček, Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a Iva Janžurová.

7. Ostře sledované vlaky

V roce 1966 natočil režisér Jiří Menzel film podle stejnojmenné novely Bohumila Hrabala a vysloužil si tím Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Příběh výpravčího je z období protektorátu.

8. Kytice

V roce 2000 režisér F. A. Brabec na motivy balad Karla Jaromíra Erbena mistrně natočil film Kytice. V příbězích se objevila spousta českých hereckých špiček, například Linda Rybová, Bolek Polívka nebo Jiří Schmitzer. Díky nim se přenesete do povídání o Vodníkovi, Zlatém kolovratu i Polednici.

9. Želary

V roce 2003 natočil režisér Ondřej Trojan drama podle stejnojmenné knihy Květy Legátové. Hlavní roli obsadila Aňa Geislerová. Děj je zasazen do čtyřicátých let, tedy do doby protektorátu. Zdravotní sestra Eliška prchá před nacisty do horské vesnice Želary, kde s novou identitou předstírá, že je ženou horala Jozy. Opouští městský život a musí se naučit žít na místě, kde se zastavil čas.

10. Byl jednou jeden král

Výběr uzavíráme pohádkou s Janem Werichem v hlavní roli. Příběh o namyšleném králi, který vezme lidem sůl jen proto, aby dokázal, že má pravdu a že sůl není nad zlato, a jeho moudré dceři Marušce natočil Bořivoj Zeman v roce 1954.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků