Hlavní obsah

Zemřela Jean Claude, která obalila plachtami Reichstag i Pont Neuf

Francouzsko-americká umělkyně Jean-Claude, která se s manželem Christem proslavila jako představitelka land artu, zemřela ve středu v New Yorku ve věku 74 let. Pár se v Evropě proslavil, když v polovině devadesátých let zahalil obřími bílými plachtami historickou budovu Říšského sněmu v Berlíně. Podobné akce uskutečnili v řadě zemí světa.

Zemřela Jean Claude, která obalila plachtami Reichstag i Pont Neuf

O úmrtí Jean-Claude Denat de Guillebon informovala rodila. Jean Claude zemřela v newyorské nemocnici v důsledku cévní mozkové příhody.

Land-artoví umělci se soustředí na práci s neobvyklým materiálem v přírodě. Vedle "zafačování" budovy Říšského sněmu se pár Jeanne-Claude a Christo proslavil třeba instalací nazvanou Brány v newyorském Central Parku.

Umělci, kteří od roku 1964 žili společně v New Yorku, se ale proslavili především "balícími" projekty. Ty měly mezi veřejností vždy velký úspěch. Látkou pokryli mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995). Jejich vůbec první instalací bylo v roce 1961 zabalení olejových sudů v přístavu v Kolíně nad Rýnem.

Jedním z posledních projektů bylo dílo nazvané Brány (The Gates), které v roce 2005 vytvořili v newyorském Central parku. [celá zpráva]

Nad 37 kilometry cest vedoucích přes park postavili 7500 bran vysokých téměř pět metrů, na nichž rozvěsili pruhy oranžovožluté látky.

Mimo jiné umístili u Los Angeles do přírody 1760 obrovských žlutých slunečníků, v severní Kalifornii vystavěli bezmála čtyřicetikilometrový látkový plot a jedenácti floridským ostrovům vytvořili plovoucí růžové sukně.

Veškeré náklady si Jeanne-Claude a Christo nesli vždy sami. Odmítali sponzory a peníze získávali prodejem svých koláží, kreseb a dalších děl. S projekty nijak nespěchali, od nápadu do samotné realizace často kvůli úředníkům uběhly i dvě desítky let.

Oba se narodili v roce 1935, Christo Vladimirov Javacheff je rodákem z bulharského Gabrova, Jeanne-Claude Denat de Guillebon se narodila francouzským rodičům v Maroku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků